CANPOLAT: “DEVLETİN EN YAKIN TEMSİLCİSİ BİZLERİZ”

Kayseri, Sarız İlçesi Bahçeli Mahalle Muhtarı Yusuf Canpolat, 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle bir program düzenledi. Programda konuşan Canpolat, bu günü muhtarlara armağan eden Cumhurbaşkanı’na ve Gazi Meclisimize teşekkür etti.
Muhtarlar Günü münasebetiyle bir program düzenleyen Kayseri, Sarız İlçesi Bahçeli Mahalle Muhtarı Yusuf Canpolat programda konuştu.
Canpolat:”1829 yılında Muhtarlık müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim tarihi, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarih ve 11 sayılı genelgesiyle, aynı gün Resmi Gazetenin 29507 mükerrer sayısı ile yayınlanarak Muhtarlar günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Bu günün Muhtarlar Günü ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, Gazi Meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza ve genelgenin yayınlanmasında emeği geçen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonumuza şükranlarımı sunuyorum. Muhtarlığın 187 yıllık Merkezi ve Yerel İDAREYİ temsil eden kurumları arasında siyasal barışın sağlandığı tek müessese olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyetindeki Mührü’nden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir. 19 Ekim 1829 tarihinde 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul’ da Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında daha sonra 2 Aralık 1833 tarihinde Anadolu’da Kastamonu Taşköprü’de kurulan Muhtarlık müessesesi 187 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir. Türkiye genelinde toplam 50.157 Sarız da ise 44 Mahalle Muhtarı olarak Mahallerimize hizmet etmekteyiz” dedi.

“MUHTAR, DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞIDIR”
Muhtarkarın devlet ve millet arasında bir köprü görevi üstlendiğini söyleyen Canpolat: “Vatandaşa ulaşmak istediğinde bize, vatandaş devlete ulaşmak istediğinde yine bize müracaatta bulunuyor. Dolayısıyla vatandaşımız bizleri en yakınındaki devlet temsilcisi pozisyonunda ve kendi içinden bir insan olarak görüyor. Muhtarlarımız mahallelerde devletin tüm kurumlarını temsil etmekte olduklarını ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi olarak görmektedir. Muhtarlık halkımızın talep, problem ve ihtiyaçlarını en kısa yoldan yetkili makamlara arz ederek çözüme vesile olmak hususunda halkımızın en yakın yardımcısıdır. Bizler hem milleti hem de devleti temsil gibi önemli bir görevi yerine getirmekteyiz. Bu kutlu görev bizlere ayrı bir şefk ve onur vermektedir.Bu nedendir ki; seçmen muhtarının 24 saat kapısını çalabileceği, ‘siyasal’ değil çözüm merkezi olduğunu bildiği bu kurumu kendisine daima yakın hissetmektedir.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ’Muhtar, demokrasinin temel taşıdır’ ifadelerini kullandı. -SALİH ZEKİ ÇETİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.