Çelik, “Kamu ve belediyelere müracaatlar başladı”

Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, kamuda ve belediyelerde çalışan alt işveren işçilerin 2 Ocak 2018 tarihinde kurumlara başvuruların başladığını belirterek açıklamada bulundu.
Çelik açıklamasın da 24 Aralık 2017 tarihinde resmi gazete de yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle alt işveren işçilerin kamuda istihdamı için yapılan düzenlemenin 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girdiğini söyleyerek şu şekilde devam etti; “696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle alt işveren işçilerimizin Kamuda istihdamı için yapılan düzenlemenin 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Hem merkezi yönetim hem de belediyeler ve İl özel İdareler gibi mahalli idarelerde çalışan alt işveren işçilerimizin başvuruları başlamıştır. 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçilerimiz geçiş yapacakları idarelere başvuruları alınmaya başlamıştır. Alt işveren işçilerimiz 2 Ocak itibariyle çalıştıkları alt işverenlere değil istihdam edilecekleri kamu kurumlarına müracaat edeceklerdir. Bu müracaatla ilgili 01 Ocak 2018 tarihinde yayımlanan mevzuatın ekinde ki dilekçeleri kamu kurumlarından veya geçiş yapacakları kurumlardan temin edebilirler. Eğer dilekçeyle ilgili temin noktasında her hangi bir sıkıntı olacak olursa sendikamızdan bu dilekçeleri temin edebilirler” dedi.
Çelik, başvuru dilekçelerini temin edemeyen veya bu süreçte sorun yaşayan üyelerinin sendikalarına müracaat etmeleri halinde yardımcı olacaklarını söyleyerek, “Dilekçelerini temin edemeyen arkadaşlarımıza sendikamızda hizmet vermekteyiz. Sorun yaşayan üyelerimizde bizlere ulaşarak sıkıntılarını anlatabilirler. Arkadaşlarımızın dikkat etmesi gereken en önemli husus da 2 Ocak 2018 ila 11 Ocak 2018 tarihleri arasında kurumlara muhakkak müracaat da bulunmaları gerekmektedir” dedi.
Çelik dağıtılan dilekçeler arasında sulh sözleşmesinin olduğunu ve bu konuda çok soru aldıklarını söyleyerek “ Verilen ekler arasında sulh sözleşmesi diye tabir ettiğimiz feragatle ilgili dilekçe bulunmaktadır. Bu sözleşmede arkadaşlarımızın geçmişte ki kıdem tazminatları veya yıllık ücretli izinleriyle alakalı hiçbir sıkıntı ve feragat istenilmemektedir. Sadece çalışmış oldukları kurumla alakalı geçmişte muvazaa davasına ilişkin bir davaları var ise onlardan sulh ettiklerine yönelik bir dilekçedir. “dedi
Çelik son olarak bu kanun hükmünde kararnamenin uygulaması dışında kalan kamu iktisadi teşebbüsleri ve yüzde 70 araç kiralamalı olarak çalıştırılan üyeleri için çalışmalarının devam ettiğinin de altını çizerek çalışma hayatı için bu gelişmelerin tüm üyelerine ve kurumlara hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.