CHP’Lİ VEKİLDEN SERT SÖZLER: ARTIK MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili ve CHP Ekonomi Masası Üyesi Aşkın Genç, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına ilişkin konuştu. Genç, “Ekonomide artık mızrak çuvala sığmıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre, ağustos ayında TÜFE’deki artış bir önceki aya göre yüzde 9,09, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 43,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,94 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 56,28 olarak gerçekleşti. TÜİK’in enflasyon verilerine ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, geçtiğimiz ay enflasyonun yüzde 9,49 olduğunu hatırlatarak, “Son iki ayda enflasyonda yüzde 18,5’in üzerine artış yaşandı. Ülkemizde yaz aylarında yüksek enflasyonun olması bizlere sonbahar ve kış dönemleri için tablonun daha da kötüye gideceğinin işaretlerini veriyor. Örnek olarak ağustos ayı enflasyonunda eğitim harcamaları önemli bir yer tutmuyor. Ancak okulların açılmasıyla bu başlıktaki enflasyonu da göreceğiz. Bir sonraki ayda çift haneli artışları görmemiz yüksek ihtimal” diye konuştu.

“KIŞ ÇOK ZOR GEÇECEK”

Türkiye’de enflasyonun en fazla kış aylarında arttığını da belirten Genç, “Havaların soğumasıyla birlikte enerji ve ısınma giderlerinde ciddi artışlar yaşanacak. Kış aylarında hane başına doğalgaz tüketim ortalaması aylık 900 metreküp civarında. Bu da hanelere ekstra 4 bin TL civarında bir fatura olarak yansıyacak. Bunun da enflasyona etkilerini göreceğiz. Üzülerek söylüyorum ki bu kış vatandaşlarımız için çok zor geçecek” ifadelerini kullandı.

“İktidarın ekonomi politikalarının her geçen gün batağa sürükleniyor” diyen Genç sözlerini şöyle noktaladı; “Sayın Cumhurbaşkanının ekonomi bilgisiyle uyguladığı politikaların doğurduğu sonuçları hep birlikte görüyoruz. Seçim ekonomisi uğruna 86 milyon büyük bir fatura ödüyor. Faizler yükseldi ancak döviz kuru düşmedi. Kur Korumalı Mevduat belasını ekonomiyi çökertiyor. Döviz kurunun kontrol altına alınmadığı her an yüksek enflasyonla mücadele etmeye devam edeceğiz. Merkez Bankası son faiz kararını açıkladığı hafta doları kontrol altında tutabilmek için piyasaya 5 milyar dolar sürdü. Ancak yine de doları istenen seviyeye getiremedi. En başından beri söylediğimiz gibi, üretim ekonomisine geçmediğiniz sürece göstergeleri olumlu seyre geçirmek imkansız. Asgari ücrete, memur maaşına ‘zam yaptık’ diye övünen iktidar yetkilileri, bugün geldiğimiz noktada kaşıkla verdiğini kepçeyle alıyor. Ek vergilerle, ek zamlarla ücretlere yapılan iyileştirme buhar oldu. Emekli maaşlarında hala bir düzenleme yapılmadı. Sormak istiyorum; milyonlarca emekli, memur, işçi bu zamlarla, bu enflasyonla nasıl geçinecek? AKP, Türkiye’yi adım adım felakete sürüklüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.