ÇOLAK, “SENDIKALAR HAK YEME ORGANI DEĞİLDİR”

Türk Eğitim Sen Kayseri 1 Nolu Şube Şube Başkanı Muharrem Çolak, geçtiğimiz günlerde açıklanan müdür-müdür yardımcısı mülakat puanlarında haksızlık yapıldığını ve  bu konunun takipçisi olacaklarının altını çizerek, “Unutulmasın ki sendikalar hak yeme değil hak arama organıdır.”dedi.

 

 

26 Haziran 2018 tarihinde Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açıklanan müdür –  müdür yardımcısı mülakat puanları ile ilgili itiraz süreci 3 Temmuz 2018 Salı günü bitiyor. Ancak ne ilginçtir ki yine birileri bu durumu faydacı bir yaklaşımla hak yeme çalışmasına dönüştürmek için çaba gösteriyor.

Örneğin bir sendikanın yönetiminde yer alıp 80 puan almış bir okul müdürünün sekiz yıllık görev süresi dolduğu halde ek-2 puanına rağmen atamalar yapılmadan ilimizin gözde okullarından birine ataması yapılmış gibi davranabilmesinin sebebi kendisine birilerinin söz vermiş olması mıdır?

İtiraz süreci bu şekilde mi değerlendirilecektir? Mülakat sürecinde sorulan sorular ve verilen cevaplar yazılı olarak tutanak altına alındığı, geriye kalan 40 puanında bilgisayar ortamında kaydedildiğinin bilinmesine rağmen itirazlar sonucunda mevcut puanların afaki puanlarla değiştirilmesi ve bu değişikliklerin gerekçeleri açıklanmadığı taktirde komisyonlarda şaibe altında kalacaktır.Bu nedenle itiraz komisyonlarında sendika temsilcilerininde gözlemci olarak yer alması en doğru yoldur. Biz bu uygulama ile sadece üyelerimizin değil tüm eğitim çalışanlarının haklarını savunmuş olacağız. Böylece kamu vicdanı rahatlatılmış olacaktır. Buna istinaden Türk Eğitim Sen Kayseri 1 Nolu Şube  olarak 2 Temmuz 2018 tarihinde Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne  resmi başvurumuzu yapacağız.

 

Unutulmasın ki sendikalar hak yeme değil hak arama organıdır.  Eski alışkanlıkları bırakmalı hukuk devletinde yaşadığımızı unutmamalıyız.

HABER MERKEZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.