DİNDE HÜKÜM/FETVA VERME YETKİSİ SADECE ALLAH’A AİTTİR

Din adına hüküm ve fetva verme/belirleme/koyma yetkisi sadece Allah’a aittir. Allah bu yetkisini Kuran’la belirlemiş ve insanlığa açık, çelişmesiz, kesin ve detaylı bir kitap olarak gönderip açıklamıştır. Bu durumda dinin tek sahibi, koyucusu, göndericisi, detaylı açıklayıcısı yalnız ve yalnız Allah’tır. Allah’ın gönderdiği dinin çerçevesini de Kuran belirler, Kuranda yer almayan konular din değildir. 5/ Maide 101, “ Ey iman edenler, açıklanırsa hoşunuza gitmeyecek olan şeyleri/konuları sormayın. Eğer Kuran indirilirken onları sorarsanız size açıklanır açıklanmadığına göre Allah onları din yazmamış ve onları affetmiştir. Siz sorup ta başınıza iş açmayın, Allah çok bağışlayıcıdır, aceleci değildir.” Ayette, Allah dinini açıklamış ve detaylandırmıştır, din yazmadığı işleri/konuları haşa, unuttuğu için değil, kolaylık istediği ve affettiği için bazı konuları din yapmamıştır. O zaman insanlığa düşen, Allah’ın belirlediği din ile yetinmektir. Bunun dışında din koyucu ve din edinmek, Allah’a şirk koşmak anlamına gelir. Mesela Kuran’da bir konu yok, onu Peygamber hadisiyle belirler/koyar demek, insanı şirke sürükler, peygamber burada sadece Allah’ın gönderdiği dini tebliğ edendir. Çünkü din tamamlanmıştır, mesela 5/ Maide 3, “ …Bu gün size dininizi ikmal ettim/gönderdim, üzerinize nimetimi/dinimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam’ı beğendim…” 6/Enam 115, “Rabbinin sözü, doğruluk ve adalet bakımından tamamlanmıştır, O’nun sözlerini değiştirecek hiç kimse yoktur, Allah işitendir ve bilendir.” Ne yazıktır ki, din düşmanları tarafından değiştirilen ve hurafelere boğulan dinimiz sonraki devirlerde, mezhepler, tarikatlar, cemaatler ve daha bir çok şeyler devreye konularak daha da derinleştirilmiş ve karmaşık, anlaşılmayan hurafeye çevrilmiş ve şu mezhebe göre şöyle, şu tarikata göre şöyle, şu cemaate göre böyle, şu alim şöyle demiş denilerek, Allah’ın arı duru dini bir çok görüşle karma bir din haline getirilmiş ve şirke düşülerek doğru olan Allah’ın yolundan sapılmıştır. Ne yazıktır ki, bu karma din, din diye tanıtılıp anlatılıyor, mahalle baskısı denir ya, çeşitli güçler ve kuvvetler kullanılarak doğru olan arı duru Allah’ın dini kapatılıp üstü örtülüyor.
Peki, Allah, dinini korumamış mıdır? Elbette korumuştur, 15/Hicr 9, “Kuran’ı kesinlikle Biz indirdik, elbette O’nu yine Biz koruyacağız.” Allah dinini koruyacaktır ve korumaktadır, Allah’ın arı, duru, tertemiz dini ortada onu anlayıp hayatımızda, şirksiz uygulamak görevi insanlara bırakılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.