DİNLERİNİ OYUN VE EĞLENCE EDİNENLERE KURAN İLE ÖĞÜT VER

Allah, kendilerine gönderilen dinin oyun ve eğlence edilmesine uyarıda bulunmuştur. İnsanlar bu günahı şu şekillerde işleyebilmektedirler. Genelde dini, aşağı seviyedeki insanların avunacakları bir araç olarak görüp, bakın bunlardan ne çıkar, ellerinde ne sermaye var nede siyasi güç diye alay konusu yaparlar. Bunları çeşitli kitaplarda okuduk, filimler de seyrettik, bunu yapanlar genelde inanmayanlar veya dinin kolay taraflarını yapıp diğer kısımlarını yapmayan, aklına düşünce bazı ibadetleri yapanlar tarafından yapıldığını biliyoruz. Diğer kesim ise dine ilaveler yapıp kutsallar icat eden mesela; tarikat ve şeyhlik, veli ve evliyalık, yatır ve türbe perestlik, aracılık ve şefaatçilik, mezhepleri, alimleri, ulemayı din koyucu olarak dine ortak etmek, şu mezhebe göre şöyle, şu alime göre böyle denilmiyor mu? Kuran’da Allah bu konuyla ilgili şöyle buyuruyor diyen çok az, etrafınıza bir bakın analiz edin, elinizi vicdanınıza koyup ona göre kararınızı veriniz.
6/ Enam 70. “ Dinlerini bir oyuncak ve bir eğlence edinen ve dünya hayatının aldattığı kimseleri bir tarafa bırak. Kazandıkları sebebiyle hiçbir nefsin felakete duçar olmaması için Kuran ile nasihat et. O nefis için Allah’ın yanında ne bir veli, ne de bir şefaatçi vardır. O insan bütün varını fidye olarak verse, yine de ondan kabul edilmez. Onlar kazandıkları günahlar yüzünden helake sürüklenmiş kimselerdir. İnkar ettiklerinden dolayı onlar için kaynar sudan ibaret bir içecek ve elem verici bir azap vardır. “ 7/ Araf 51. “ O kafirler ki, dinlerini bir eğlence ve oyun edindiler de dünya hayatı onları aldattı. Onlar, bu günleri ile karşılaşacaklarını unuttukları ve ayetlerimizi bile, bile inkar ettikleri gibi biz de bugün onları unuturuz.”
Kuranı dinin merkezi olarak kabul etmeyenleri, Kuranın yanına çeşitli din koyuculardan din edinenleri Peygamberimiz bakın nasıl şikayette bulunacaktır. 25/ Furkan 30. “ Ve o gün ( ahrette ) Resul diyecek ki, Ya Rabbi benim kavmim bu Kuran’a devri geçmiş, işlevi kalmamış bir kitap muamelesi yaptı.” Bu şikayetin muhatapları kimlerdir, Kuran’ı Arapça okuyup anlamayan ve anlamak istemeyen, sadece kutsal olduğuna inanıp hürmet edip, ama ne emrediyor ona uymamak, anlamayınca neye uyacağında bilmeyip, Kuran dışı hurafelere din diye sarılmak ve Kurana ölü metin olarak sarılıp, anlamadığı kitaptan fayda ve sevap beklemek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.