Ehil II

Geçtiğimiz gün dinlediğim bir radyo programında jeoloji uzmanı bir profesör Osmangazi Köprüsünün bir fay hattı üstünden geçtiğini söyledi. En ufak hafif şiddette bir depremde dahi ciddi risk taşıyabileceğini kaydetti.  Umarım bu sorun düşünülmüş, gerekli önlemler alınmıştır diye umut ediyoruz. Ancak bu bize bir gerçeği hatırlatıyor. Biz bir şey yaparken ehline danışmıyoruz.  Hele hele bir tesis yaparken.

Hemen Kayseri’den örnek vereyim. Erciyes Master Planı’nda pistlerle alakalı aktarılanlar var. Stadyum yada spor salonları hatta yüzme havuzu ile ilgili yıllarını bu alanlara vermiş insanları dinlediğinizde görünen ile olan şey arasında uçurum olduğu görülüyor. Lafta söylemek kolay tabi ama diyelim Gesi’ye bir tesis yapılacak, teknik olarak, zemin olarak tartışıldı mı? O tesis neyle alakalı yapılacaksa o konunun uzmanları ve bölgesini bilen uzmanlarla da görüşürlmesi sizce de uygun olmaz mı?. Bira bu memleket çok havaalanları gördü pistlerinde ineklerin yayıldığı…

Her zaman verdiğim bir örnek vardır. Kayseri Kalesi: alelacele yapılsaydı, yada fizibilite yapılmasaydı bunca zamandır ayakta kalır mıydı.? Bir kaldırımı defalarca yapıp bozmak bizim kötü bir huyumuz. Gittikçe yayılan bir huy.

Bunu sadece inşa etmek olarak algılamayın, Cumhurbaşkanımız eğitim sisteminin bir türlü rayına oturtulamadığından dert yandı mesela. Akademik kariyer gibi sportif kariyerde önemli.

Bugün sizinle paylaştığımız bir haber var. Şehit Aziz Özkan Ortaokulu öğrencileri Atletizm kategorisinde Türkiye Şampiyonu oldular. Azımsanacak bir başarı değil. Kategorilerinde Türkiye’nin zirvesindeler. Seneye bu çocuklar lise hayatına başlayacak.  Lisede bu takım bozulursa yada bu çocuklar antrenman yapabilecek zamanı ve imkanı bulamazlarsa ne olacak. Zaten hayatları sınav olmuş. Birde iyi bir okula yerleşemezlerse en verimli çağlarına gelirken spordan uzak kalacaklar.

Son olarak başta insanlıktan nasibini almamışlar tarafından sözlü, fiziksel, psikolojik şiddet gören kadınlar olmak üzere bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.