ELLERİNİZİ ŞİDDETE DEĞİL YÜZLERİNİ ŞEFKATLE OKŞAMAYA KALDIRIN!

Dün Kayseri’de bulunan bir rehabilitasyon ve aile danışma merkezinde yaşanan ve içimizi acıtan bir olayla sarsıldık. Yaşananlar oyuna alınmadığı için küsen zihinsel engelli bir öğrencinin darp edilmesi ile başladı. Bu merkezde öğrenim gören öğrenci oyuna alınmadığı için küserken, şimdi darp edildiği için neler hissedecek ya da tüm hayatını nasıl etkileyecek diye düşünmekten ve üzülmekten alıkoyamıyor insan kendini… Bu tarz merkezlerin asıl amacının özel öğrencilerin gelişmesine uygun bir eğitim ortamıyla okul, aile ilişkilerini en iyi şekilde oluşturması için ne gerekiyorsa onu yapmak ‘mış’!  Peki bu denli özel öğrencilere tutum-davranış, temel beceriyi kazanacağı evrede bütün hayatını etkileyeceği bu tür olaylara şahit etmek ya da en acısını yaşatmakta amacınıza dahil midir?

Olay dün yaşandı ve bir vatandaşın cep telefonu ile kameraya alması ile patlak verdi. Öğretmen, tekme tokat döverken ‘Oynatmıyorum, hoca benim oynatmıyorum’ diyormuş. Şimdi burada idari kadroda yer mi alıyordu da ‘hoca benim’ dedi yoksa kendini hoca- öğretici- eğitimci olarak saydığı için mi ‘hoca benim’ dedi bilemiyorum. Ama ikincisinden olayı duyan toplum olarak şiddetle şüpheliyiz!

Eğitimci olarak bu bölümü seçmişsen eğer onlara sımsıkı sarılmak varken neden tekme tokat döversin? Delinin biri kuyuya taşı atarken arkasındaki 40 akıllıdan bir tanesi ise ‘kalkıyor musun, kalkmıyor musun’ diye darp etmeye devam etmiş! Mağdur öğrenci ise ağlaya ağlaya ‘Beni oynatmıyorsunuz’ diyor. Bir görevli ise mağdur çocuğa ‘Al bir sigara yak çok dertlendiysen’ diyor. Kendilerini yetkili sananlar ve (güya) öğretmenlerde pencereden içeri sokmaya çalışmış, perdeyi kapatarak darp etmeye devam etmişler! Bir çocuk küserse, insanlık kendine üzülmeli, kırılmalı… ki kuşu öldüğü için bir çocuğa taziyeye giden peygamberin ümmetiyiz. Mensubu olduğumuz dinin peygamberi böylesine çocuğa değer verirken sizler nasıl bir vicdan içinde yaşıyorsunuz ki fiziksel şiddet uyguluyorsunuz? Allah’a vereceğiniz hesap çok ağırken sizi bu dünyada adalete havale etmekten başka çözüm bırakmıyorsunuz!

Olayla ilgili Kayseri Valiliği de soruşturma başlattı. Darp eden öğretmenler açığa alınırken, memur olmayan personeller için de işten çıkarılma süreci başlatıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar il Müdürü Nevzat Özer’ de konu ile ilgili “Onlar bizim evlatlarımız, ben onların babasıyım ve onları birer emanet olarak görüyorum. Yaşanan bu olay kabul edilemez ve biz de konunun takipçisiyiz. Olayın yaşanmasına sebebiyet veren kim varsa haklarında incelemeler yapılacak ve cezaları verilecektir” dedi. Bende buradan yaşanan bu tür olayların son bulmasını, evlatlarımızın kıymetinin bir an önce bilinmesini istiyorum. Ayrıca konuyu yakinen takip eden Valimiz Sayın Şehmus Günaydın ve İl Müdürü Nevzat Özer’e teşekkür ediyorum. Umarım verilen cezalar diğer fikri bozuk zat-ı muhteremlere de emsal olur da bizlerde böylesine kötü olayları kaleme almak zorunda kalmayız!

SERAP KAYHAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.