ENGİR GÖLÜ KÜL OLDU

Kayseri ve Türkiye  için büyük önem taşıyan, Türkiye’nin en büyük kuş yaşam alanlarından biri özelliğine sahip Engir Gölü cayır cayır yandı.

 

Barındırdığı canlı çeşitliliği ile Kayseri şehir merkezinin kalbinde canlı yaşamı için bir nefes noktası işlevi gören Yeşilyurt Mahallesi yakınlarında bulunan Engir Gölü’nün Sivas-Kayseri karayolu yakınlarındaki sazlık alanında henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Olay yerine müdahale için gelen ekipler olumsuz hava şartları karşısında çaresiz kalırken  Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yapılan durumla ilgili yazılı açıklamada bulunuldu. Yapılan açıklamada; “Alanın bataklık ve engebeli olması, sazlığın aşırı kuru ve yön değiştiren şiddetli rüzgarın etkisi ile yangının hızının yüksek olması müdahale çalışmalarını olumsuz etkilemiştir. Otoban trafiği ve dumandan yerleşimlerin etkilenmemesi temel hedefimizi oluşturdu” ifadelerine yer verildi.

 

Türkiye’nin en büyük kuş yaşam alanlarından biri olan Engir Gölü Sazlıkları ve Kuş Cenneti, yaklaşık 4000 yıldır kuşlara ev sahipliği yapıyor. 140 çeşit kuş türünün yaşadığı göl ekosisteminde; turna balığı, kaplumbağa,  yılan, tilki, domuz vb. canlılar yaşıyor. HABER:SELMA KÖSEDAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.