ERCİYES ANADOLU HOLDİNG’DEN KANİŞ-KARUM RESTORASYONUNA BÜYÜK DESTEK

Dünya’nın en eski ve en büyük şehri olarak kayıtlara geçen, 4 bin yıllık birikmiyile tarihimize ışık tutan Kültepe-Karum Restorasyon çalışamalarına Erciyes Anadolu Holding’den destek geldi. Erciyes Anadolu Holding’in düzenlediği tanıtım toplantısında açıklama yapan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Kayseri’nin markası olan her değere sahip çıkacaklarını ve bu doğrultuda kazı çalışamlarına ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını ifade etti.


Erciye Holding, Dünya’da en eski şehir olarak kabul edilen ve Kayseri’nin tanıtılması noktasın önemli bir turizm cazibesi olabilecek 4 bin yıllık tarihiyle geçmişe ışık tutacak Kültepe-Karum’daki restorasyon çalışmalarına destek oldu. Erciyes Anadolu Holding’te düzenlenen toplantıya Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin ile birlikte protokol ve gazeteciler katıldı. Ülkemizin zenginliklerine daima sahip çıkılması gerektiğine değinen Vali Günaydın: “Bizler Türkiye olarak, çok büyük zenginliklere sahibiz. Bugün Anadolu’nun her tarafına baktığımız zaman, keşfedilmemiş birçok yer olduğunu görüyoruz. Turizmde hedeflediğimiz 70 milyon turist sayısına ulaşabilmemiz için, sahip olduğumuz bu değerleri harekete geçirmemiz ve ortaya çıkarmamız lazım. Kayserimizde de Kaniş – Karum olarak bilinen bölge yaklaşık 4 bin yıllık tarihi ile çok önemli bir eser. Ben ekonomi okuyan birisi olarak söyleyebilirim ki, uluslararası ticaretin yapıldığı ilk bölge olarak birçok yer söylendi ama bunların arasında Anadolu’da en önemli bölge Kaniş – Karum’dur” dedi.


Çalışmaların 70 yıldır devam ettiğini fakat bir türlü istenen seviyeye gelinemediğini ifade eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç: “Kayserimizin hak konumda olmasını desteklemek için, bu güzel ve anlamlı çalışmanın yapılmasında emeği geçen herkese de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kültepe, Kaniş – Karum çalışmalarımız şehir merkezimize 24 kilometre uzaklıkta ama aslında önceden Kayseri’nin merkeziymiş oralar. Bulunan tabletler paylaşılıyor ama 70 yıldır çalışmaları süren ve arzu ettiğimiz seviyeye gelmeyen bu çalışmanın gerek valilik, gerek yerel yönetim ve özellikle de Erciyes Anadolu Holding katkılarıyla hak ettiği yere gelme iradesini göstereceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Erciyes Holding olarak böylesine bir projeye destek vermekten mutluluk duyduklarını ifade eden TMSF Başkanı Güldal: “Bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek başlamak istiyorum sözlerime. Biz Erciyes Anadolu Holding Yönetimi olarak, Kültepe, Kaniş – Karum gibi tarihi bir olaya katkı sağlıyor olmaktan son derece memnunuz. Biz holding yönetimi olarak gerek sporumuza gerek kültürel ve tarihi mirasımıza destek olmaya devam edeceğiz. Biz bu destekleri son derece önemsiyoruz ve destek olmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.
HABER: SALİH ZEKİ ÇETİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.