ERÜ Rektörü Güven’den Çanakkale Deniz Zaferi Mesajı

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, Çanakkale Deniz Zaferinin 102. yıldönümü münasebetiyle yayımladığı mesajda, milletimizin bağımsızlık destanının en büyük zaferlerinden olan Çanakkale Deniz Zaferinin, her karışı şehit kanıyla sulanmış bu kutsal vatan topraklarının, ebediyete kadar Türk kalacağının tüm dünyaya bir haykırış olduğunu söyledi.
Rektör Güven, mesajında, Türk Milleti üzerine tarih boyunca kirli emeller güden düşmanların, türlü oyunlarla çirkin emellerine bugün de devam ettiklerini söyledi.
Rektör Güven, “Fakat bizleri bu coğrafyada istemeyen, hazmedemeyen düşmanlarımızın unuttukları bir şey var. O da içimizdeki milli ruh. Bağımsız ve özgür yaşama ruhu. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamayı kendisine ilke edinmiş bu Büyük Millet, hiçbir zaman başka ülkelerin himayesinde yaşamadığı gibi, bundan sonra da yaşamayacaktır. Hangi oyun, hangi tezgâh içerisine girerse girsinler, hangi taşeron örgütlerle işbirliği yaparlarsa yapsınlar, Türk Milletinin birlik ve beraberliğini hiçbir zaman bozamayacaklardır. Nitekim 1915 yılı Mart’ında, asker ve silah sayısı bakımından kendisinden kat kat güçlüyedi cihandan düşmana karşı savaşan Türk Milleti, dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirtmesini bilmiştir” dedi.
Mesajında Çanakkale Deniz Zaferinin tarihte eşine az rastlanır kahramanlık destanlarından biri olduğunun altını çizen Rektör Güven, “Fedakârlık ve kahramanlığın tavan yaptığı bir şanlı zaferdir Çanakkale Zaferi. Türk askerinin gücü, zekâ ve aklının tüm dünya tarafından gıpta edildiği bir büyük savaştır Çanakkale Zaferi.Ardahan’dan Edirne’ye, Sinop’tan Hatay’a, yurdun dört bir yanından vatan evlatlarının canını seve seve ülkesi için feda ettiği bir destandır Çanakkale Zaferi. İmkânsızı başaran Seyit Onbaşıların, anaların vatana kurban olsun dediği Kınalı Alilerin, Kınalı Hasanların, savaşta bir kolunu kaybettiği halde vazife şuuru ile diğer koluyla düşmanla savaşmak isteyen Mehmet Çavuşların, düşman gemilerini yok etmek için iki gözünü feda eden Kahraman Neferlerin bir öyküsüdür Çanakkale Zaferi. Şehitlerimizin tertemiz kanı ile sulanan bu vatan topraklarında kahramanlık öykülerini yazmaya devam etsek; ne sayfalara, ne kitaplara, ne de ciltlere sığar. Çünkü bu vatanın her karış toprağında bir destan, bir öykü gizlidir. Mevzu bahis vatan olunca canını seve seve feda etmesini bilen Kahraman Milletimizin yazdığı şanlı zaferlerle ne kadar övünsek azdır.
Çanakkale Deniz Zaferinin 102. yıl dönümünde başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Yüce Yaradan, milletimizin birlik, beraberlik, güç ve kahramanlığını daim eylesin” şeklinde ifadeler kullandı. -KURUM BÜLTENİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.