ESKİMİŞ ‘YENİ EKONOMİ PAKETLERİ’

Yeni ekonomi paketimiz hayırlı olsun. Peki bu bir yıl içerisinde açıklanan ekonomi paketleriyle gelen ve haricinde uygulanan zamlar?

Elektriğe ve doğalgaza son bir yıl içerisinde toplam 10 kere zam, 2 kere indirim geldi. Daha birkaç gün önce elektriğe %14,9 zam yapıldı. Son 2 yıl içerisinde elektriğe yapılan zamlar %70’i geçti. İşsiz nüfus, kepenk kapatan esnaflarımız ve asgari ücretle geçinen vatandaşlarımızın cebinden bu kadar vergi almak kimin fikri? ‘Ekonomide denge politikası’ bu kadar kıt imkanlarda yaşayan vatandaşlarımızın cebinden alınan vergilerle mi sağlanacak?

Bu darboğazdan çıkmanın en etkili yollarından biri ihracat artışını ve devamlılığını sağlamak. Üretimi destekleyip ihracatı artırma politikası uygulanması zorunlu bir plan haline geldi. Bu alanda devletin birçok teşvik politikası da mevcut. Elbette ihracat oranlarına baktığımızda güzel sonuçlarla da karşılaşıyoruz. 2019 yılı eylül ayında ihracat 15 milyar 220 milyon dolara ulaştı. Bu rakam Cumhuriyet tarihinin en yüksek eylül ayı ihracat rakamı oldu. İhracat yapan firmaların sayısı 13 yıldır ilk defa ithalat yapanları geride bırakmış durumda. 2018 yılında 79 bin 773 ithalatçımız var iken, ihracatçı sayımız 83 bin 286’e yükseldi.

Ancak ihracatçılarımız bunca vergiyi ürünün maliyetine yansıtırken ithalatçısına nasıl açıklayacak? Bir önce ki satış fiyatı arasındaki fark, ihracatçıya ve ülkemiz ekonomisine olan güveni sarsmayacak mı? Sonuçta üretici ürünü bu artan maliyetlerden ve darboğazdan dolayı üretemeyip ithalatçıyı da güç duruma düşürebilir.  Bu konu da birçok Oda’dan açıklamalar da yapıldı. Herkes bunca zammın üretim kaynağı elektrik ve doğalgaz olan iş sahiplerini olumsuz etkileyeceği konusunda mutabık. Dolaylı yoldan işçilerin, işten çıkarılmasına kadar gidebilecek yükseklikte zam oranları bunlar. ‘Ekonomide Denge’ diyerek halkın cebinden vergi adına çıkarılan bunca para bahsedilen enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmıyor. Her alanda bu kadar zam yapılırken kalkıpta birkaç olumlu haber verilerek yaşanılan ve yaşatılan durum görmezden gelinemez. Halkın geldiği noktaya gözünüzü ne zamana kadar kapatacaksınız?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.