Sosyal medya hesabından Fetullahçı Terör Örgütünü (FETÖ) ve darbeye kalkışan askerleri övücü paylaşımlar yaptığı iddia edilen vinç operatörü, hakim karşısına çıktı. Sanık mahkeme, “Gözümde fazla görmediği için yanlışlıkla paylaşım yapmış olabilirim” diyerek kendini savundu.
Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tutuklu sanık Ö.D. ve avukatı hazır bulundu. Sanık Ö.D. mahkemede sorgu ve savunmasında, “Ben vinç kullanırım. Boş kaldığım zamanlarda 100-150 tane paylaşım yaparım. Askerleri linç edenleri paylaşıp tepki gösterdim. Ben bu yapının terör örgütü olduğunu bilmiyordum. By lock kullanmadım. Gözümde fazla görmediği için yanlışlıkla paylaşım yapmış olabilirim. Bank Asya’ya faizi az olduğu için ve çocuklarım için 2 bin TL yatırdım. Terör örgütü olduğunu bilmiyordum, yanlış yapmışsam özür dilerim. Terörü övme suçu bana çok ağır geliyor” dedi.
Cumhuriyet savcısı mütalaasında sanığın, terör örgütü başı Fethullah Gülen ve o yapıya yoğun sempati beslediği, o yapıyı terör örgütü olarak görmediği, farklı zamanlarda darbeye kalkışan askerleri kahraman gibi gösteren paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle cezalandırılmasını talep etti.
Yapılan yargılama sonucu mahkeme heyeti tutuklu sanığa ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, sanığın sabıkasız oluşunu göz önünde bulundurarak cezayı 5 yıl hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verirken, sanığın tahliyesine hükmetti. Karar sonrası sanık, “İlk işim Facebook hesabımı kapatmak olacak” dedi.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla