Gazeteciler ‘Hasan Tahsin Ruhu’ sloganıyla teröre lanet yürüyüşü düzenledi

Aydın’ın Nazilli ilçesinde görev yapan gazetecilerin ‘Hasan Tahsin Ruhuyla’ sloganı eşliğinde başlattığı ‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’ yürüyüşüne binlerce vatandaş katıldı.

Son günlerde artan terör olaylarına tepki gösteren gazeteciler, İstanbul ve Kayseri saldırılarının ardından ilk kez bir yürüyüş organizasyonu yaptı. Nazillili gazetecilerin öncülüğünü yaptığı yürüyüşte binlerce kişi teröre lanet okudu. Nazilli’de görev yapan yaygın ve yerel basın mensuplarının öncülüğünü yaptığı ‘Teröre karşı tek yumruk’ yürüyüşüne Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, İlçe Emniyet Müdürü Bünyamin Daşdemir, Muharip Gaziler, Şehit Aileleri, Gaziler Derneği, Engelliler ve siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, spor kulüpleri ile yaklaşık 5 bin vatandaş katılarak teröre tepki gösterdi.

‘Vatan ve Bayrak’ aşkına Nazilli’de yaşayan herkesi Belediye Meydanı’nda teröre karşı birlik olmaya çağıran Nazillili Basın Mensupları yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla 3 kilometre süren sloganlar eşliğiyle yürüyüş gerçekleştirirken, siyasi görüşlere de saygı gösterilmesini isteyerek hassasiyetli olunmasını sağladı. Nazillililer birlik ve beraberlik içinde söylemlerinin dillendirildiği yürüyüşte, güzergah polis ekipleri tarafından araç trafiğine kapatılarak, güvenlik önlemi alındı. ‘Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, ortak kaygımız vatan olsun’ diyerek davet ettikleri Nazillilere, Nazilli Belediyesi ve Nazilli Kaymakamlığı’nca temin edilen yüzlerce bayrak da dağıtan Basın Mensupları, ‘Başka Türkiye yok, bir olalım, birlik olalım’ ifadelerini kullandı.

‘BİZ HEP BİRLİKTE TÜRKİYE’YİZ’

Hürriyet Karakolu önünde duran kalabalık, hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu. ‘Polise ve Askere kalkan eller kırılsın’ sloganları atan Nazillililer, ardından Belediye Meydanında yürüyüşü tamamladı. Gazeteci Mehmet Ali Cintosun tarafından Arif Nihat Asya’nın Bayrak Şiiri okunurken, tertip komitesi gazeteciler adına konuşmayı Erdal Savaş yaptı. ‘İçimiz acıyor, yüreğimiz kanıyor’ diyen gazeteci Savaş; “Ege’nin düşmana aman vermeyen efelerinin çelikten iradesini temsil eden Nazilli’de, teröre karşı tek yumruk olduk. Düşmanlarımız heveslenmesin. Bin yıllık Anadolu kardeşliğimize göz diken ve bizi ancak ayrıştırarak yok edebileceğini anlayan dış güçlerin taşeronluğunu üstlenen PKK terör örgütünün gerçekleştirdiği hain saldırılar karşısında daha da kenetlenecek ve Türk’ü ve Kürdüyle, Alevisi, Sünnisiyle, Arabı ve Çerkeziyle ve bu topraklarda İslam’ın engin hoşgörü şemsiyesi altında yaşayan tüm insanlarıyla tek yumruk olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz hep birlikte Türkiye’yiz” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ SONSUZA KADAR YAŞAYACAK’
İstanbul ve Kayseri’de yaşanan terör olaylarının hunharca, kalleşçe ve namussuzca gerçekleştiğini söyleyen Kaymakam Mehmet Okur; “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde binlerce şehit vererek kurtardığımız bu aziz vatanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin tek bir ferdi kalana kadar, kanımızın son damlasına kadar koruyacağımıza doğduğumuzda yemin ettik, ölene kadar da bu yeminimize sadık kalacağız. Birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışan teröre karşı en güzel cevap, korkusuzca bu terörün üstüne gitmek ve birlik beraberliğimizi her fırsatta göstermektir. Bugün burada Nazilli’de görev yapan basın mensubu arkadaşların öncülüğünde bütün STK’larımız siyasi partilerimiz, ideolojileri ne olursa olsun bütün vatandaşlarımız vatanına sahip çıktı. Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkmak için canını feda eden kahraman güvenlik güçlerimizin yanında duruşunu en güzel şekilde gösterdi. Sizlerle gurur duyuyorum. Dünya durdukça bu şanlı bayrağı bu mavi göklerde dalgalanacağı inancımı ve Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacağını ve payidar kalacağına inancım sonsuzdur. Ne Mutlu Türküm Diyene” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kur’an tilaveti okutulurken, kalabalık grup olaysız şekilde dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.