HADİSLERİN DİNİN KAYNAĞI OLMASI

16/Nahl 52 “Göklerde ve yerde ne varsa, Allah’ındır, din de yalnız Allah’ındır. O  halde  Allah’tan başkasından mı korkuyorsunuz.” 38/Zümer 3 “Dikkat et, halis din yalnız Allah’ındır.”
14/Zümer11 “De ki: Bana, dini Allah’a halis kılarak Allah’a kulluk etmem emir olundu.”6/Enam 50 “Ben, sadece bana vahyolunana uyarım.” 7/Araf 203 -10/Yunus 15 gibi. 6/Enam 57 “De ki: Şüphesiz ben Rabbimden gelen apaçık bir delile dayanıyorum.” Ayrıca “6/Enam 115 “Rabbinin sözü, doğruluk ve adalet bakımından tamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirecek kimse yoktur. O işiten ve bilendir.”  5/ Maide 3 “Bugün dininizi sizin için ikmal ettim, size olan nimetimi tamamladım.” İnsanlığın değişmez değeri olan İslam’ın bu ayetlerle tamamlandığı ve eksiğinin de olmadığı açık ve net olarak ortadadır.  Mezhep  ve  alimlerin  fetvalarıyla helal ve haram belirlemesi.   5/Maide 87 “Ey iman edenler! Allah’ın size helal kıldığı iyi ve temiz şeyleri siz kendinize haram kılmayın ve sınırı aşmayın. Allah sınırı aşanları sevmez.”   5/Maide 88 “Allah’ın size helal ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve kendisine iman etmiş olduğunuz Allah’tan korkun.” 66/Tahrim 1” Ey Peygamber! Eşlerinin rızasını gözeterek Allah’ın sana helal kıldığı şeyi kendine haram ediyorsun?”  2/Bakara 170 “Allah’ın indirdiğine uyun, denildiği zaman onlar, hayır! Biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız dediler. Ya ataları bir şey anlamamış, doğruyu da bulamamış iseler de mi.” Ayrıca. 5/ Maide 104 –  31/Lokman  21- gibi  ayetler.  Bu ayetler de Allah Peygamberine  bile  haram  koyma  yetkisi  vermiyor ki  başta  mezhep  ve  alimler  olmak  üzere  diğerlerine  versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.