Halk otobüs şoförleri hakim karşısında

Halk otobüslerindeki bilet okuma cihazları üzerinden usulsüzlük yaptıkları ve kamuyu 1 milyon TL zarar uğrattıkları iddiasıyla tutuksuz yargılanan 16 sanık, hakim karşısına çıktı. Sanıklar suçlamaları reddederken, bilir kişi raporunda bazı otobüslerde bilet okuma cihazı validatörün civatalarının gevşemiş olduğu, hoparlör ses çıkışının band ile kapatılmış olduğu belirtildi.
16 SANIK, 19 ŞİKAYETÇİ
Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada başka suçtan tutuklu H.B. ve tutuksuz sanıklar L.S., Ö.Y., A.D., İ.A., U.A., M.S., B.T.,B.T., A.S., İ.E., E.Y., M.B. ile M.E. ve avukatları duruşma salonunda, başka suçtan Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu A.Ö. ile başka suçtan Develi B Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu M.A.Y. ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır edildi. Şikayetçiler A.Ö., V.N.Ü., İ.Y., G.A., M.T., F.S.G., N.B., R.İ., T.Ü., A.S.E., C.E., S.Y. Ö.F.Y., E.Ü., B.K., H.İ., Z.Ş. ve M.M. de duruşmaya katılırken, şikayetçi İ.T. duruşmaya katılmadı.
Kamuyu 1 milyon TL zarara uğrattıkları iddiasıyla tutuksuz yargılanan sanıkların hepsi, üzerilerine atılı suçlamaları reddederek, bilet okuma cihazına müdahale etmediklerini, biletleri yolculardan almadıklarını söylediler. Sanıklar, zararı gidermediklerini de ifade ettiler.
Bilir kişi raporunda bazı otobüslerde bilet okuma cihazı validatörün civatalarının gevşemiş olduğu, hoparlör ses çıkışının band ile kapatılmış olduğu belirtildi.
Mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
OLAY
2 Nisan 2016’da Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne gelen ihbarlar üzerine 2014 ve 2015 yıllarında, bazı özel halk otobüsü şoförlerinin, otobüs içerisinde bulunan ve ‘validatör’ (okuma cihazı) adı verilen cihaza müdahale edip bileti arızalı diye okutmayarak, kendilerin anlaşmalı olduğu bilet bayilerine götürdüğü ve bu şekilde bayilerden para alarak kamuyu 1 milyon TL zarara uğrattıkları tespit edilmişti. Tespitlere göre, yapılan operasyon neticesinde 45 şüpheli gözaltına alınmış ve usulsüzlüğün yapıldığı 29 araç tespit edilmişti. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 45 halk otobüsü şoföründen 16’sı hakkında ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ ve ‘kamu malına zarar verme’ suçlarından dava açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.