HALKA HİZMET BU İŞİ SEVMEK İLE BAŞLAR

Dün Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın basın toplantısına katıldım. Başkan, 2016 yılında yaptığı hizmetlerden bahsetti. Başkan’ı oldukça heyecanlı gördüm. Özellikle kendi projeleri olan “Çözüm Merkezi” ile ilgili bilgiler verirken, bu projenin herkese örnek olacağını ifade etti.

Başkan Çolakbayrakdar,  öncelikle Kocasinan’ın yeni maskotu olan “Sinan ve Sinem’i” tanıttı. 1 yılda 339 projeyi tamamladıklarını söyledi. 116 mahallede toplam 400 bin nüfusa hizmet ettiklerini ifade eden Başkan, merkez mahallelerden kırsal mahallelere kadar her yere hizmet götürdüklerinin altını çizdi. Mahallelerin nüfusuna baktığım zaman en çok nüfusa sahip olan 23867 ile Mimarsinan Mahallesi, en az ise 5 bin küsur olan Yunus Emre Mahallesi dikkatimi çekti. Şuna inanıyorum, Mimarsinan’ın hizmete ihtiyacı olduğu kadar, Yunus Emre’nin de hizmete ihtiyacı var.

Kocasinan gibi bir ilçede hizmet etmek gerçekten çok zor. Her ne kadar Başkan Çolakbayrakdar, önceki dönem belediye başkanlarından Bekir Yıldız’ı öve öve bitiremese de Kocasinan’ın büyük bir köy olarak kalmasında Bekir Yıldız’ın etkisi büyük. Melikgazi alıp başını yürümüşken, Kocasinan köy olmaktan kurtulamadı.

Ama şimdi bakıyorum Kocasinan çalışıyor. Hatta Melikgazi’den daha fazla çalışıyor. Çalışmalarını önemsiyor. Hizmeti önemsiyor. Öyle ki; daha önce gazete sayfalarımız diğer belediyelerin yeni projelerini yazarken, Kocasinan iki üç rutin haber ile gazetelerde yer bulurdu.

Ama bugün adeta Kocasinan atılım yapmış, kabuğunu kırmış hangi projeyi yapsak diye çalışıp didinen bir Başkan’a sahip. Çözüm odaklı belediyecilik anlayışı ile vatandaşın memnuniyetine önem ver bir anlayış hakim Kocasinan’da. Anlayacağınız artık Kocasinan’da belediye hizmetlerinden faydalanmak için araya aracı koymanıza falan gerek yok. Çözüm merkezine ulaştığınız takdirde, tüm talipleriniz dikkate alınıyor. Kocasinan artık operasyonel refleks sergileyerek taleplere anında cevap verebiliyor.

Başkan Çolakbayrakdar’da bunu şöyle özetliyor: Diliyoruz, anlıyoruz, çözüyoruz.

Başkan’ın dünkü toplantısından 5 sayfa not almışım bunların önemli olanlarına bakarsak, Kocasinan’da proje odaklı belediyecilik anlayışı yapılmak isteniyor. Ana master planları yapılmış ve hali hazırda bunlarda gerekli görüldüğü takdirde güncelleniyor.

Kentsel dönüşüm Kocasinan’da yaşayan vatandaşlarımızın için büyük bir avantaj. Özellikle Ziya Gökalp, Yunus Emre ve Seyrani Mahallelerinde bu projeler Kocasinan’a can suyu olacak. Kocasinan belki de bu projelerle gerçekten “Koca Sinan” olacak.

Bununla birlikte Kuşçu’da Kayseri’ye renk katacak projeler var.

Sosyal Belediyecilik anlamsında ise eğitimden spora, sağlıktan kültüre kadar birçok alanda Kocasinan kabuğunu kırmış, güzel bir mesafe dahi kastetmiş durumda.

Özellikle “Kocasinan Akademi” projesi oldukça dikkatimi çekti. Bu projenin yaygınlaşması inanıyorum ki; sosyal belediyecilik anlayışının içini dolduracaktır.

Başkan Çolakbayrakdar, hizmetlerin içerisinde Dergi Kocasinan’dan da bahsetti. Biraz mütevazı konuşarak derginin daha iyi olacağını söyledi. Bu dergiyi Kocasinan adına oldukça önemsiyorum. Şuan ki mevcut hali oldukça güzel. Son sayı bir önceki sayıya göre daha dolu dolu. Mutlaka daha iyi noktalara ulaşacaktır ama sanırım Kocasinan bugüne kadar böyle bir dergi de görmemiştir. Bu sebeple Başkan Bey’in bu kadar mütevazi olmasına da gerek yok.

Son olarak kapanışta Başkan Çolakbayrakdar’ın izlettiği bir videoda bir slogan gözüme ilişti.

“Halka hizmet bu işi sevmekle başlar.

Kocasinan’ı ayağa kaldıracağız.

Sonuçları görmek için sabır ve gayret gerekir.”

Evet, halka hizmet bu işi sevmek ile başlar. Sevmeden bu iş olmaz. Olursa da halka hizmet olmaz. Sadece birilerinin abisi olmak yerine halkın hizmetkârı olmak inanın her şeyden öte.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.