HALKIN “HAC SIRASI” İSYANI

Yıllardır hac sırası bekleyen vatandaşlar, sıranın kendilerine gelmemesinden şikayetçi olduklarını ifade ederek, bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığ’ına seslenerek uzun yıllardır sıra bekleyenlere öncelik verilmesini istedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yılki Hac takvimini yayınladı. 17 Temmuz 2018’de başlayacak, 15 Ağustos da tamamlanacak geri dönüşler ise 25 Ağustos da başlayıp 20 Eylül’de bitecek. Zemzem Hac Malzemeleri İşletme Sahibi Mehmet Hilmi Çay, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac takvimini açıklamasının ardından satışlarının arttığını ifade ederek, alışveriş için gelenlerin ise en çok hac sırasının gelmemesinden şikayetçi olduğunu söyledi. Çay, “‘Vatandaşların en çok muzdarip olduğu konuda hac sırasından şikayetçi 10 yıl 12 yıl geçmiş hala sırası gelmeyenler var buna bir çözüm bulup da ilk önce kura yapmayıp eskileri iki üç yıl içerisinde temizleseler piyasa biraz daha rahatlayacak. Erkekler ve bayanlarda fiyat değişikliği olmuyor sadece oda duruma göre fiyat değişiyor.2 kişilik oda 3 kişilik oda 4 kişilik oda olarak fiyat değişiyor. Tabi ben eşimle birlikte kalacağım hacda derseniz onun maliyeti çok daha fazla lüks gruba giriyor, kişi başı 40 bin lira 2 kişi 80 bin lira oluyor.Hac malzemelerinde çok büyük bir fark olmuyor erkeklerde ihram olmazsa olmazı kadınlarda da ferace ağırlıklı kullanılıyor.’ diyerek sözlerine devam etti.

“Kişi başı 20 BİN TL”

Çay; ‘Hac maliyeti 3.650 dolar kişi başı oda takriben 16.600 lira gibi fiyat tutuyor ortalama 2-3 bin  TL bandında da bunun hediyeliği tutuyor.  Seccadesi terliği takkesi hurması zemzemi biraz da hacda harcayacağı parayla kişi başı ortalama 20.000 lira civarına varıyor. Doların artmasıyla maliyetler ister istemez Türk Lirası karşısında yükselmiş oluyor’ dedi.

“Umutluyuz”

24 Haziran seçim sonuçlarının hac malzemeleri işiyle uğraşan esnafa etkisi söyleyen Çay ;‘Seçimden önce biraz sıkıntılıydı. Ama seçimden sonra siyasi belirsizlik ortadan kalkacağı için fiyatlarımız normale döner.”şeklinde ifade etti

HABER: GÜLDEN ÇOKTAN-ZEYNEL ÜSTÜN

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.