Hizmet-İş’ten Avusturya Gezisi

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet-İş Sendikası, Seyit Burhanettin Meslek Lisesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yürüttüğü Yeterliliğe Dayalı Eğitim Programı kapsamında, Kayseri Büyükşehir, Melikgazi, Kocasinan ve Talas Belediyesi yetkililerinden oluşan bir heyetle Avusturya’nın başkenti Viyana’ya bir çalışma gezisi gerçekleştirildi.
Çalışma gezisine Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, Genel Merkez uzmanlarımız ve proje danışma kurulu Kayseri Eğitim ve İstihdam Platformu üyeleri katıldı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Hak-İş Konfederasyonu Kayseri İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik çalışma gezisi kapsamında Viyana Mesleki Eğitim ve Yeterlilik Enstitüsü, teknik lise ve fabrika gezileri gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Avusturya’nın başkenti Viyana’da çalışma hayatı, mesleki eğitim, belgelendirme, sertifikalandırma süreci ve istihdam konuları hakkında yetkililerden bilgi aldık. 20 kişilik heyetimizle teknik lise atölyelerini gezdik, bölümlere ait bilgiler ve müfredatlar hakkında bilgiler aldık.” Dedi.
Yeterliliğe Dayalı Eğitim Programıyla Genç Makine Bakımcılar Yetiştirme Projesi’nin kapsamı genişletilerek özel ve kamu kuruluşlarında makine bakımcısı olarak çalışanlara MYK belgesi verileceğini de söyleyen Çelik, “ Projemiz öncelikli lise ve dengi okullarda eğitimini yeni bitirmiş ve devam eden öğrencilere yönelikti. Kapsamını genişleterek Kayseri’de ikamet eden ve en az 2 yıl makine bakımcısı olarak belediyeler, kamu kurumları ve özel sektörlerde çalışan MYK Belgesi olmayanlara 60 saat eğitimin sonunda sınav yapılacak ve sınavı kazananlara da MYK belgeleri verilecektir” dedi.
Çelik; sınav ücretlerinin de proje kapsamında karşılanacağını söyleyerek şöyle devam etti, “ Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde veya diğer kuruluşlarda MYK belgesi olmayan en fazla 29 yaşına kadar ve 2 yıldır makine bakımcısı olduğunu belgeleyenlerin bu eğitimden yararlanacaktır. Yaklaşık 800 Türk Lirası olan MYK sınav ücretleri de proje kapsamından ödenecektir. Şartları uyan arkadaşlarımızın sendikamıza veya Seyit Burhanettin Endüstri Meslek Lisesine 01.01.2017 tarihinden önce gelerek müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.
Çelik son olarak 2017 yılında Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup Bakanlıkça yayımlanacak tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK Belgelerinin alınmasının zorunlu olacağını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.