İlber Ortaylı Kayseri’de konferans verecek

Yeni Ufuklar Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Argunşah, Cuma günü Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Kayseri’de ‘Ortadoğu’daki son gelişmeler ve Kudüs’ konferansına katılacağını söyledi.
Dernek binasında basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Prof. Dr. Mustafa Argunşah, derneğin faaliyetleri hakkında bilgiler vererek Türk’e ait değerleri yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Argunşah, “Yeni Ufuklar Derneği, kurulduğu 2002 yılından beri Kayseri’nin önemli kültür merkezlerinden birisi durumuna geldi. Yaptığımız her türlü faaliyetle Türk kültürünü, tarihini, edebiyatını, sanatını, kısaca Türk’e ait değerleri yaşatmaya çalışıyoruz. Ayrıca Kayseri halkının, bu ülkenin iç ve dış her türlü siyasi ve sosyal sorununu davet ettiğimiz bilim ve siyaset insanlarından dinlemesini, doğru konulmuş teşhisler ve yorumlarla doğru bilgilenmesini sağlamaya gayret ediyoruz. 15. yılımızı tamamladığımız bu günlerde yine önemli bir kültür faaliyetini sizlerle paylaşmaktan son derece mutluyuz” dedi.
Basın toplantısını dernek tarafından düzenlenen Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın 29 Aralık 2017 Cuma günü akşamki ‘Ortadoğu’da Son Gelişmeler ve Kudüs’ konulu konferansı ve 2011 yılından itibaren her yıl verilen ‘Yeni Ufuklar Türk Kültürüne Hizmet Ödülü’nü bu yıl kazananların duyurulması için düzenlediklerini kaydeden Başkan Argunşah, “Ortadoğu coğrafyası 20. yüzyılın başından itibaren büyük sıkıntılar yaşamıştır. 1914-1918 yılları arasında yaşanan Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı birkaç cephede birden savaşmak zorunda kalmıştır. Kafkas cephesinde Ruslara, Sina (Kanal), Filistin ve Irak cephelerinde Büyük Britanya’ya yani İngilizlere, Hicaz-Yemen cephesinde hem İngilizlere hem Araplara karşı savaşmıştır. 1915 yılında İngiliz ve Fransızlara karşı kahramanlık destanı yazdığımız Çanakkale Savaşları da bu cihan savaşının bir cephesidir. Bu savaşa başlarken Arap yarımadasının en güneyindeki Yemen Osmanlı toprağı iken savaş sonunda Ortadoğu’nun tamamı elimizden çıkmış, hatta Anadolu toprakları da işgale uğramaya başlamıştır. Ortadoğu’da İngiliz ve Fransızların kontrolünde yeni Arap devletleri kurulmuş, fakat Osmanlının çekilmesinin üzerinden geçen 100 yılda bir türlü barış sağlanamamıştır. Bölge halkı kendi içinde mezhep savaşları yaparken dünya petrolünün önemli bir bölümünün üretildiği bu bölge başta ABD olmak üzere sömürgeci devletler tarafından sürekli taciz edilmiş ve işgale uğramıştır. Diğer yandan İsrail devletinin kurulmasıyla bölge ateş topuna dönmüş, savaşlar ve gerginlik günümüze kadar gelmiştir. Bölgede Irak’ın parçalanmasıyla başlayan yeni süreç, ‘Arap Baharı’ ile Libya ve Mısır’da iktidarları değiştirmiş, Suriye’yi de savaşa sokmuş ve nihayet parçalanmasını getirmiştir. Bugün Ortadoğu coğrafyasında kan ve gözyaşı hakimdir. Irak’ın ve Suriye’nin geleceği hala belirsizdir. Bu belirsizlik içerisinde ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesiyle gerginlik daha da tırmanmıştır. Bütün bu konuları bizlere aktaracak en yetkin kişi hiç şüphesiz Prof. Dr. İlber Ortaylı’dır” ifadelerini kullandı. Bu yıl ödül alanları da açıklayan Argunşah, “2011 yılından beri vermekte olduğumuz ‘Yeni Ufuklar Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri’ni kazanan isimler, Prof. Dr. İlber Ortaylı (tarihçi, yazar), Prof. Dr. Mehmet İnbaşı (tarihçi), Yavuz Selim Demirağ (gazeteci), Veli Altınkaya (gazeteci), Faruk Yaman (kamu yöneticisi ve koleksiyoncu) ve milli güreşçi İlhan Çıtak’tır” ifadelerini kullandı.
İlber Ortaylı’nın ‘Ortadoğu’daki son gelişmeler ve Kudüs’ konferansı 29 Aralık Cuma günü saat 19:00’da Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak. Ayrıca konferanstan önce Kayseri’nin tanınmış kültür insanlarından Faruk Yaman’ın ‘Kayseri Kartpostalları’ sergisinin açılacağı da bildirildi. Basın toplantısına Genel Başkan Prof. Dr. Mustafa Argunşah’ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Adnan Kenanoğlu ve Şube Başkanı Orhan Köksal da katıldı. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.