ISPANAK BİLMECESİ

Sağlıklı beslenen her insanın mutfağından mutlaka olan bir sebze ıspanak. Oldukça da sağlıklı bir sebze… Son günlerde ortaya çıkan zehirlenme vakalarıyla gündeme geliyor ıspanak. Manav Caner Topuz, bu söylentilerin satışları etkilediğini söyledi.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem veren her ailenin de mutfağında ıspanak mutlaka bulunur. En sağlıklı besinlerden biri olan ıspanak son günlerde zehirlenme vakalarıyla gündeme geliyor. Ispanak zehirlenmelerinden dolayı ortaya çıkan vakalar artmaya başladı. İstanbul İl Tarım ve Müdürlüğü konuyla ilgili olarak, zehirlenmeye ıspanağın değil yanında yetişen yabani otların karıştığını belirtti. Manav Caner Topuz, bu söylentilerin satışları etkilediğini fakat halkın gönül rahatlığıyla tüketmesi gerektiğini ifade etti.

Topuz: “Son günlerde ortaya çıkan vakalar ıspanaktan değil yanındaki yabani otlardan oluyor diye düşünüyorum. Manava gelen besinlerin tarlaya çıkışından itibaren nerelerden geçtiği kayıt altında. Bunlar araştırılabilir. Ispanaklar toplu olarak havuzlarda yıkanıyorsa o havuzun içine bir ilaç atılmış olabilir. Tarladaki topraktan kaynaklı olabilir. Zehirlenme vakaları bunların hepsiyle ilişkili olabilir. Devletimiz bu konuda gerekli çalışmaya yapacaktır” dedi.

Medyada ortaya çıkan haberlerden dolayı satışların etkilendiğini söyleyen Topuz: “Satışlarımız ister istemez etkilendi. Fakat vatandaşlar bu ıspanağı güzelce temizlesinler, yıkasınlar. Sonra afiyetle yesinler. Bizler de tüketiyoruz. Herkes işini doğru yapsa, tarladaki adamdan tutunda, analizi yapan memura kadar herkes işini tam yapsa böyle vakalarla karşılaşmayız” ifadelerini kullandı.

HABER: SALİH ZEKİ ÇETİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.