İYİ İNSAN İYİ YURTTAŞ OLABİLSEK 

‘’Çocuklarınıza zengin olmayı değil,

Önce mutlu olmayı öğretin.

Böylece hayatları boyunca

Sahip oldukları şeyin fiyatını değil, kıymetini bilirler’’

Değerli okurlarım,

Biz insanların en kıymetli varlığı şüphesiz ki evlatlarıdır..27  yıllık meslek hayatımda  öğretmen ve okul müdürü olarak sorumluluğunu taşıdığım yüzlerce öğrencilerimi de kendi evlatlarım gibi korudum, kolladım yeri gelince de kızdım..Hatta  okul müdürlüğüm yıllarında  birkaç öğrenciyi de bizzat velilerini okula çağırarak  onların yanında mecbur kaldığım için  patakladım..Aradan yıllar  geçti emekli olalı da  yine yirmi yedi yıl oldu..Bu güne kadar bizzat sınıf öğretmeni olarak ve okul müdürü olarak yetiştirmeye çalıştığım İlkokul diplomasını imzaladığım   öğrencilerimden asla ve asla  saygısız bir hareketle karşılaşmadım..Çünkü onların iyi birer insan olarak yetiştirilmeleri için çok çok çalıştım.

Elbette bunun sebepleri vardır.Elbette  bu çocukların sınıf öğretmenlerinin de etkisi ve katkısı büyüktür. Bu iş tek başına asla  ve asla başarılamaz.. Eğitim öğretim bir ekip işidir .Milli Eğitiminden, Okul müdüründen, öğretmeninden  hizmetlisine kadar  herkesin katkısı  olmalıdır.!5 yıllık okul müdürlüğümde her yıl   20 den fazla öğretmenle çalıştım, hiç birisiyle  gönül kırıcı, yada  disiplin olayı yaşamadım..

Birkaç anımı paylaşmak istiyorum.,

Yıl 1979 Karamustafa Paşa İlkokulunda beşinci sınıfı okutuyorum. Ben sınıfta sınıfın en arka sırasında oturuyorum, öğrencilerden bir gurup küme çalışması nedeniyle  sunumda bulunuyorlar..Sınıfın kapısı çaldı.. arkadan geliniz diye seslendim..  Okul müdürüm rahmetli Kadir ERCİYES ile bir bey efendi sınıfa girdiler. Müdürümüz  gelen kişiyi göstererek İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ dedi.. O güne kadar tanımamıştım Kalktım geldim  kendimi tanıtıp hoş geldiniz efendim dedim..  Masamı gösterdim.. Çocuklara da  devam edin dedim..  Gelen misafir de sınıfın en arkasına geçti üçümüz  beş dakikadan fazla çocukları dinledik.. Çocuklara teşekkür edip çıktılar.. On onbeş dakika sonra  teneffüs zili çaldı, öğretmenler odasına gittim.. Hademe Cafer UGAL, yanıma gelerek  hocam sizi müdür bey çağırıyor dedi.. Elimdeki çay bardağını yarım bırakıp hemen gittim.. Tekrar hoş beşten sonra  İl Milli Eğitim Müdürü  bana hitaben.

-Hocam Siz ATATÜRK İLKOKULU  müdürlüğü için müracaatta bulundunuz mu* dedi

_ Hayır ben istemiyorum  öğretmenliği daha çok seviyorum dedim..  İzin isteyerek çıktım. Aynı gün öğleden sonra  O zamanın   ORTA OKULU na tekrar çağrıldım.  Okul Müdürü Mustafa Bahar !ın odasında Milli Eğitim Müdürü teklifini yeniledi..Beş on dakika iknaya çalıştı.yine Hayır dedim..

O yıl Karamustafa Paşa İlkokulun da iki beşinci  Sınıf vardı. Birini de Akkadın Akkepenek okutuyordu. ‘23 Nisan da bir proğram hazırladık, ertesi gün de ÜRGÜP ve çevresine bir gezi düzenlemiştik.. Ben müdürlük dosyasını kapattım derken  ve tam otobüse binmişken  kapıda İlçe İlköğretim Müdürü Musa Karabıyık  geldi.. Elinde bir dosya o kadar  ısrarcı oldu ki   müracaat dilekçesini imzalamam için , sordum beş kişi daha müracaat var dedi.. O ricaya dayanamayıp onlardan birisi olur diyerek  imzayı attık. Sonuçta en yüksek puanla  Atatürk İlkokuluna Müdür olarak atamamız yapıldı.. Onbeş yıl çalıştık.Kaymakamından Bakanına kadar çeşitli makamlardan  şahsıma 25 ten fazla ödül aldım. Müdür yardımcım yoktu. Memurum yoktu. Beş altı sene çift öğretim yaptık. Yazışmaları ve  büro çalışmalarımı okulun paydosundan sonra yapardım.. . Sabahları erkenden gelir hademelerle  soba yaktığım da oldu, sınıf temizlediğimde oldu. 7-8 yıl  beşinci sınıf öğrencilerime Cumartesi Pazar günleri Matematik ve Türkçe tamamlama kurslar verdim.. Beş kuruş almaksızın..Tüm evraklar mevcuttur her yıl bir öğretmenden daha çok derslere girerdim..  Ta ki 1989 da ikinci defa  kalp kırizi geçirip okulun salonunda düşünceye kadar.. 1992 de emekli olduktan sonra arkadaşlarımın ısrarıyla beş altı  yıl da  aynı okulda okul aile birliği başkanlığını yürüttüm. Yeni Binanın yapımını  tamamladıktan sonra o işi de bıraktım.

Değerli okurlarım,

Bu hikayeyi şunun için anlattım. Müdürlük idarecilik masada oturup emir vermek değildir.. Adı üzerinde idareci mahiyetindeki personeli  çalıştırmak ve  haklarını  gururlarını korumaktır.Elbette tüm çaba ve iyi niyetlere rağmen   görevini yapmayanları da uyarmaktır…

Genç idarecilere,  müdürlere, kaymakamlara, belediye başkanlarına, daire amirlerine  tavsiyem, bir kurumda birlik beraberlik ve  çalışanlar arasında uyum varsa  o kurum başarılı demektir. İdarecinin görevi kendi kurumu içinde  samimiyeti, eşitliği,  hakkaniyeti sağlamaktır.

Okul müdürlüğümün ikinci yılında   Kadir Tasacı’nın berber dükkanında tıraş olmak için beklerken   ilçemizin sevilen şoförlerinden  Nazım Aydınlık abi geldi.. Bana çok kızdı.. Öğretmenliği bırakıp müdürlüğe gittiğim için.. Özetle şunu söylemiştim

-Öğretmen olarak 25-30 çocuğu yetiştirmeye çalışırken şimdi 250 öğrenciyi yetiştirmeye çalışıyorum diye kendimi savunmuştum… İşte asıl olan çocukların eğitiminde anne ve babadan daha çok Öğretmenliktir.. Tüm kurumlarımızıda bir okul gibi düşünelim.. Her kurumun genelde halkla ilişkisi çalışan personeli ile birlikteliği vardır…  Burada   mahiyetinizdeki tüm çalışanlara  örnek olmanız gerekmektedir.  Onların  başarılarını artırmak için gerekli imkan ve ortamı hazırlamanız gerekmektedir..  Bu işlerde kişinin özellikle idareci konumunda olanların kendilerini iyi yetiştirmeleriyle, kanun ve  mevzuatları iyi takip etmeleriyle,  hakkaniyeti ve sabrı   iyi kullanmaları  nedeniyle  başarılı olunur.İyi yetişen öğrenci yaşamı boyunca iyi insan olmanın erdemini  bilerek yaşar. Kalın sağlıcakla .01.03.2019  Mehmet SARI .

ATATÜRK DİYOR Kİ,

Bizi yanlış yola sevk eden habisler, bilirsiniz ki çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep  şeriat sözleriyle  aldata gelmişlerdir.

Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz görürsünüz  ki milleti mahveden harap eden fenalıklar hep  din kisvesi altında ki küfür ve kötülükten gelmiştir.

#mehmetsarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.