Kayseri koruyucu aile hizmetinde dördüncü sırada

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nevzat Özer, 2016 yılı istatistiklerine göre Kayserinin, koruyucu aile hizmeti sıralamasında dördüncü sırada yer aldığını söyledi.
2016 yılında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde verilen hizmetlere dair bilgi veren İl Müdürü Nevzat Özer, koruyucu aile hizmeti sıralamasında dördüncü olan kentte, 158 ailenin 178 çocuğa koruyucu ailelik yaptığını ifade etti.
Evlat edinmede beşinci sırada
Kayserinin evlat edinmede beşinci sırada olduğunu belirten İl Müdürü Nevzat Özer, 2016 yılında 44 çocuğun evlat edinildiğini kaydetti.
2017’de yeni çocuk evleri sitesi geliyor
İl Müdürü Nevzat Özer, ilde bulunan 18 çocuk evi ile ilgili ise şu bilgileri verdi:
“Her evde yaş ve öğrenim durumu denkliğine göre 6 ya da 7 çocuk kalmakta. İl Müdürlüğü binamızın hemen arkasında, yüzde 50’si tamamlanmış olan çocuk evleri sitemiz yapılmakta. Çocuk evlerimiz tamamlandığında evlerimizde kalan çocukların bir kısmını oralara nakledeceğiz, şu anda biraz kapasite üstü çalışıyoruz.”
Sahada 20 uzman çalışıyor
Sahada uygulaması yapılan Aile ve Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında da sahada 20’ye yakın uzmanın çalıştığına değinen İl Müdürü Nevzat Özer, “ASDEP uzmanlarımız arz odaklı, sorun bize gelmeden ilgilendikleri mahallelerde bizzat kendileri ulaşacaklar. Aile hekimliğinden esinlenmiş bir programdır, her ailenin arz anlamında bir sosyal destek uzmanı olacak.” diye konuştu.
6 bin 813 engelliye 61 milyon TL destek
İl Müdürü Nevzat Özer, 2016 yılında engelli ve sosyo ekonomik destek hizmetlerine dair şunları söyledi:
“Bir diğer hizmet alanımız engelli evde bakım hizmeti. Kayseri’de 6 bin 813 engelli vatandaşımız var. 2016 yılında devletimiz bu kadar engelliye 61 milyon TL’ye yakın ücret ödedi. Yüzde 40 ve üzerinde engelli olan vatandaşlarımız ekonomik kriterleri de yerine getirmek şartıyla Bakanlığımızın evde bakım hizmeti var.
Bakanlığımızın bir diğer önemli hizmeti de ‘sosyo – ekonomik destek’ hizmeti var. Bu kapsamda da ekonomik bakımdan korumaya muhtaç duruma düşen ailelere, çocuklarının kurum bakımına fırsat vermeden yaptığımız bir yardım vardır. Çocukların yaş ve eğitim durumlarına göre limitler değişmektedir. 2016 yılında bu kapsamda Kayseri’de 531 ailemize 3 milyon 471 bin TL yardımda bulunmuş durumdayız.”
“Alo 183 7/24 vatandaşımızın yanında”
İl Müdürü Nevzat Özer, son olarak, vatandaşların Alo 183 hattına 7 gün 24 saat ulaşıp sorunlarına çözüm bulabileceklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.