Kayseri’deki mağara çalışmaları ile ilgili tanıtım toplantısı düzenlendi

Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (Çekül) ile Obruk Mağara Araştırma Grubunun, kentteki mağaralar ve yer altı yerleşimleri ile ilgili çalışmalarının tanıtımını yapıldı.
Konuyla ilgili olarak, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Mimarlar Odası Başkanı Eda Velibaşoğlu, Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.
Kayseri’de 23 yer altı şehri ve 6 kaya yerleşimi tespit edildi
Çalışmalarla ilgili bilgi veren Obruk Mağara Araştırma Grubu Başkanı Ali Murat Yamaç, Kayseri’de bugüne kadar 23 yer altı şehri ve 6 kaya yerleşimi bulunduğunu, söz konusu alanların ölçümlemesinin, haritalamasının ve raporlamasının yapıldığını söyledi.
“Kayseri’deki mağara ve kaya yerleşimlerinin özgün nitelikleri var”
Kayseri’deki bazı mağara ve kaya yerleşimlerinin özgün nitelikleri bulunduğunu kaydeden Başkan Ali Murat Yamaç, “Örneğin, Hisarcık’ın kuzeyinde Erciyes yolunun kenarında Kırlangıç Vadisine bakan Kırlangıç Yeraltı Şehri. İkinci kattan bir girişi var. Biliyorsunuz yeraltı şehirleri manzaralı olmaz ama burası manzaralı bir yeraltı şehri ve turizme açılması için çalışmalar yapılıyor. Defineci kardeşlerim her zaman soruyor ama içeride bir şey bulduğumuz yok. Hoş bir tesadüf eseri dışarıda çok güzel bir şey bulduk. İki ay önceki gezimizde eski emekli Müze Müdürümüz burada kemikler var görmek ister misiniz dedi. Kayseri yakınlarında devasa bir fosil yatağı var. ertesi gün uzman getirttik. Uzmanlar fosillerin 9 milyon yıl civarına tarihlendiğini ve zürafa, mamut, gergedan kemikleri olduğunu söyledi. İl Kültür Turizm Müdürlüğü bir kurtarma kazısı başvurusunda bulundu.” diye konuştu.
Şimdiye kadar yapılan çalışmaların iki ara rapor ile Büyükşehir Belediyesine sunulduğunu ifade eden Başkan Ali Murat Yamaç, bundan sonraki süreçte bu alanların korunması ve pazarlama faaliyetlerinin yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise, bundan sonraki süreçte, söz konusu alanların ekonomiye kazandırılması için pazarlama çalışmalarına ağırlık vereceklerini belirtti. Başkan Mustafa Çelik, pazarlama faaliyetleri konusundaki yönlendirmeleri ve diğer çalışmaları konusunda Obruk Mağara Araştırma Grubu Başkanı Ali Murat Yamaç’a teşekkür ederek sözlerini tamamladı. -İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.