KERTENKELE MİSALİ

 

    Kertenkele sürüngenler cinsinden bir hayvandır. Bir çoğumuz görmüşüzdür, Ne yaptığını da biliriz. Ama ben Kertenkeleyi bir kez daha tarif edeceğim ve Kertenkele ile ilgili bir hatıramı anlatacağım.

   Kertenkele bilhassa taşlık ve ormanlık bölgelerde yaşar. Gündüzleri yaşadığı delikten çıkıp ya bir ağaç üzerinde yad bir taş üzerinde durup sürekli sağa sola bakar ve bir yerlere tükürür durur. Bu hayvanı sıkı takibe ayacak oldursanız sürekli aynı hareketi yaptığını görürsünüz.

    Benim çocukluğumda büyüklerimiz Kertenkelenin güneşe tükürdüğünü söylerlerdi. Bizde küçücük aklımızla Kertenkele ye düşman kesilirdik.

    Kertenkelenin güneşe tükürdüğü kafamıza yer ettiği için de kırda dağda nerede bir kertenkele görsem onu kovalar çoğu zaman deliğinde kıstırır öldürürdüm.

Çoğu zaman bir Kertenkele yi öldürebilmek için gün boyu uğraşırdık. Bazı günler birkaç çocuk bir olup elimizde lastik sapanlarla Kertenkele avına çıkardım. “Vay siz nasıl oluyor da bize ışık veren ısıtan güneşe tükürürsünüz” diye bütün Kertenkelelere düşman olurduk.

   Çocukluk bu ya aklımız hayıra şerre ermediği için büyüklerimizin sözleriyle Kertenkelenin gerçekten güneşe tükürdüğüne inanırdık.

    Şimdi de birileri halkın haber alma hürriyetini kullanan, kamuoyunun ülkede olup bitenlerden haberi olması için gecesini gündüzüne katarak çalışan Medya mensuplarını Kertenkele misali bunlar bize tükürüyor diyerek ezmeye yok etmeye çalışıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.