Kocasinan Belediyesi’nden geri dönüşüme tam destek

Geri dönüşüme ilişkin çalışmalarıyla örnek teşkil eden Kocasinan Belediyesi, Türkiye genelinde başlatılan geri dönüşüm çalışmalarına da tam destek verdi. Bu çerçevede Kocasinan Belediyesi, ilçenin 200 farklı noktasına ‘Kıyafet ve Evsel Tekstil Atık Kutusu’ yerleştirdi. Daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle toplanan tekstil ürünlerin, ülke ekonomisine kazanç sağlaması hedefleniyor.
Çevre konusundaki duyarlılığı ve hassasiyetiyle dikkat çeken Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Bilindiği üzere; Kocasinan Belediyesi olarak geri dönüşüm çalışmalarıyla Türkiye’ye örnek olduk. Özellikle geçtiğimiz yıl, ilçenin çeşitli yerlerine ‘Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama’ noktaları yerleştirdik ve yeni Ambalaj Atığı Toplama Araçlarını ilçemize kazandırdık. Şimdi ise Türkiye genelinde başlatılan tekstil ürünlerin ekonomiye kazandırılması noktasındaki çalışmaya bizler de tam destek verdik. Özellikle atık ve deforme olmuş tekstil ürünler yalıtım malzemesi olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmamızla geri dönüşüme büyük katkı sağlayacağız. Proje ve yatırımlarımızın yanı sıra çocuklarımızın çevre ve geri dönüşüm bilincini de erken yaşlarda edinmeleri geleceğimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı ambalaj atıkların doğru şekilde toplanması, ülke ekonomisine ve çevreye kazandırılması için ilçe genelindeki ilk ve ortaokullara yönelik ‘E-atık Toplama Yarışması’nı başlattık. Ayrıca okullarda düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz eğitim seminerlerimizle çocuklarımızı bilinçlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.
KAYÇEV’in ülke ekonomisine olan katkısının büyük olduğunu vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, “Teknolojiyle donatılmış Anadolu’nun modern geri dönüşüm tesisi KAYÇEV’ de toplanan ambalaj atıkları tasnif ederek, yeniden ekonomiye kazandırıyoruz. KAYÇEV ile bir yılda 2 bin 575 ton kağıt atık geri dönüştürülerek, 43 bin 775 ağacın kesilmesi önlendi. 989 ton plastik atık geri dönüştürülerek, 658 bin 674 KW/SA elektrik tasarrufu sağlandı. Ayrıca 82.5 ton cam atık geri dönüşüme kazandırılarak, 8 bin 250 LT petrol tasarrufu gerçekleştirildi. Özellikle 4 bin 360 kg elektrikli ve elektronik atık ile bin 500 kg atık pil toplandı. Böylelikle ülke ekonomisine ve doğaya daha fazla katkı sağladık. Geri dönüşüme katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.