Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Güneş, “Çiftçilerimizin sıkıntısının çözümü için bir ışık görüldü”

Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından temeli atılan 749 milyon TL’lik projelerin tamamlandığında Kayseri ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, geçtiğimiz hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüştüklerini hatırlatarak, “Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile geçtiğimiz hafta görüştük. Bu yıl Kayseri’deki kuraklıktan mütevellit ilimizde hasar olduğunu kendisine ilettik” dedi. Güneş, “Sayın Bakanımız üst üste ertelenen borçların mutlaka yapılandırılması gerektiğini söyledi ve konunun takip çisi olacağını söyledi.
İlimizde yüzde 40 ve 50’lere varan bir hasar mevcut. Sıkıntılı bir dönem geçirdiğimizi Bakanımıza ilettik. Yaklaşık bir saat kadar görüşmemiz oldu. Bu konuları ilimizin siyasileri olan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki’ye, AK Parti Grup Başkan Vekilimiz Mustafa Elitaş Bey’e, İsmail Emrah Karayel ve İsmail Tamer milletvekillerimiz de bu konuları biliyor.
İnşallah çiftçilerimizin sıkıntısının çözümü için ışık görüldü. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanını Kayseri’ye davet etiklerini söyledi. Sorunlarımızın çözümü konusunda bir müjde bekliyoruz” ifadesinde bulundu.
Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Güneş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hafta sonu temeli atılan 749 milyon TL’lik projeleri ise şu şekilde değerlendirdi:
“Temeli atılan projeler büyük hizmetlerdir. Bahçecik barajından gelen sulama projesi ile şu anda 30 bin dönüm arazi sulanıyor. Orman ve Su İşleri Bakanımız Bünyan Karadayı tarafında 54 bin dekar sulama projesinin temelini attı. 230 bin dekar Bünyan ve Sarıoğlan tarafındaki arazilerin sulama projesinin temelini attı. Kayseri ekonomisi ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Kazancımız ikiye üçe katlanacak. Sulama yapılan bölgelerde elde edilen ürünler daha kaliteli oluyor.
Projeler ilimize hayırlı uğurlu olsun. Kayseri çiftçimize yakışır projeler. Yamula Barajı’ndan gelen Dadağı tünelinden 100 bin dönüm arazi sulu tarıma açıldı. İlave projeler var. Sayın Bakanımıza burayı da ilettik ve projeye dahil edileceğini ifade etti. Bunun yanında Sayın Bakanımızın dediği gibi sadece Sarımsaklı ovasında vahşi sulama var. Buranın da projesi bitti ve yarın proje ihalesi yapılacak. Daha sonra yatırıma alınacak. Sarımsaklı ovasının da proje ihalesi 11. Ayda bitecek. Burada çılgın sulama işi bitecek.” -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.