KURAN’A GÖRE DÜNYADA VE AHİRETTE YAŞANACAKLAR

Kuran’a göre kıyamet/son saat olacak dünya/yer ve yeryüzü kıyamette değişecek, ölüm olacak ölümden sonra tekrar bir dünya ahret dünyası kurulacak, yer gök Allah’ın dilemesiyle tekrar oluşacaktır. Ölüm sonrası hayat, ruhun Allah’ın kontrolündeki halden sonra sırasıyla, diriltilme, toplanma ve amellerin Allah’a sunulması, bilgilendirme, sorgulama, yargılanma/ değerlendirilme ve cennete veya cehenneme sevk edilme şeklinde aşamalar olacaktır. Bu konu kehf suresine şöyle anlatılıyor.
18/ Kehf 47, ”Düşün o günü ki, dağları yerinden götürürüz ve yeryüzünün çırılçıplak olduğunu görürsün. Hiçbirini bırakmaksızın onları tüm ölüleri mahşerde toplamış olacağız.” Kehf 48, “ Ve hepsi sıra, sıra Rabbinin huzuruna çıkartılmışlardır. Ant olsun ki sizi ilk defasında yarattığımız şekilde Bize döndünüz. Oysa size vaat edilenlerin tahakkuk edeceği bir zaman tayin etmediğimizi sanmıştınız değil mi? ” Kehf 49, “ Kitap ortaya konmuştur, suçluların onda yazılı olanlardan korkmuş olduklarını görürsün. Vay halimize derler, bu nasıl kitapmış, küçük, büyük hiçbir şey bırakmaksızın yaptıklarımızın hepsini sayıp dökmüş Böylece yaptıklarını karşılarında bulmuşlardır. Senin Rabbin hiç kimseye zulüm etmez.”
***
39 /Zümer 67, “ Onlar Allah’ı hakkıyla tanıyıp bilemediler. Kıyamet günü bütün yeryüzü Allah’ın tasarrufundadır. Gökler Allah’ın kudret eliyle dürülmüş olacaktır. Allah müşriklerin ortak koşmalarından yüce ve uzaktır.” 36/ Zümer 68, “ Sura üflenince, Allah’ın diledikleri müstesna olmak üzere göklerde ve yerde ne varsa hepsi ölecektir. Sonra ona bir daha üflenince bir de ne göresin onlar ayağa kalkmış bakıyorlar.” Zümer 69, “ Yeryüzü Rabbinin nuru ile aydınlanır, kitap konulur, peygamberler ve şahitler getirilir ve aralarında hakkaniyetle hüküm verilir. Onlara asla zulmedilmez.” Zümer 70, “ O küfredip inanmayanlar, bölükler halinde cehenneme sürülür. Nihayet araya geldikleri zaman kapıları açılır, bekçiler onlara size içinizden Rabbinizin ayetlerini okuyan ve bugüne kavuşacağınızı hatırlatan peygamber gelmedi mi? derler. Evet geldi derler ama azap sözü inanmayanların üzerine hak olmuştur.” Bu ve benzeri ayetlerde dünya hayatının sonunda gerçekleşecek ölümden sonra tekrar bir hayatın ahret hayatının olacağı net bir şekilde açıklanıyor ve uyarı yapılıyor. Allah uyarılarını böylece yapmış ve de gereğini insanlar yapacaktır, çünkü sorumlu insanlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.