KURAN’I MANASINI ANLAMADAN SADECE ARAPÇA OLARAK OKUMAK

4/Nisa 82  “Hala  Kuran  üzerinde  gereği  gibi  düşünmeyecekler mi?  Eğer o, Allah’tan  başkası  tarafından  gelmiş  olsaydı  onda  birçok  tutarsızlık  bulurlardı.” 29/Resulüm  sana  bu  mübarek  Kitap’ı,  ayetlerini  düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik. 54/Kamer 17,22,32,40 ”Ant  olsun biz  Kuran’ı  öğüt alınsın  diye  kolaylaştırdık.  O  halde  düşünüp  öğüt  alan yok mu?”  Ayette  geçen  tedebbür,  geleceğe  yönelik,  yani  dünya  ve  ahrete  dair  Allah’ın  Kuran’da ki  emirlerini  ve  yasaklarını  satır  aralarında  yer alan muradı  ilahi  üzerinde  arka  planını  derin,  derin  düşünüp,  anlamaya  çalışıp, dünya da  hayatımıza  uygulamak  için  çabalamaktır.  Kuran’ı  okuyup  anlayıp Allah’tan  gelen  din ile,  insanlardan  katılan  dini  ayırmamız  lazımdır.

Bazı kimseleri peşinen Veli, Evliya kabul edip, Cennetlik ilan etmek.

72/Cin 26 “Gaybı sadece Allah bilir ve Allah  gayıbına  kimseyi bütünüyle asla ortak etmez.” Bir insan ölmüştür ölen insanın imanlı mı, imansız mı öldüğünü Allah’ın dışında hiç mi hiç kimse bilemez. Allah’a ait olan gaybı bilme sıfatını başka insanlara veremeyiz ve insan olarak hiç kimseyi de cennetlik ilan edemeyiz.                                                                           Çoğunluğun her zaman doğru olduğunu sanmak ve inanıp  savunmak.
6/Enam 116 “Eğer yeryüzünde bulunup, yaşayan insanların çoğunun ardına düşüp, onlara uyarsanız seni ve sizi Allah’ın yolundan saptırırlar. Onlar sadece batıl inancın peşinden giderler ve yalandan başka da söz söylemezler.”                   Peygamberimizi gören herhangi bir sahabeye uyarsanız doğruya ulaşırsınız”
43/Zuhruf 43”Sen,  sana  vahiy  edilene  sımsıkı  sarıl  çünkü sen,  dosdoğru yoldasın.”     43/Zuhruf 44 “Doğrusu  Kuran,  sana ve  kavmine  bir  öğüttür. İleride    Ahret’te  ondan  Kuran’dan  sorumlu tutulacaksınız.” Sahabeler  ilah  değildir, onlar da  yaratılmış  kuldur  ve  doğru  yolu  bulamayanlar olabilir.
Kuran’a  aykırı söz hadis söyleyenler de olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.