MESELE İNSAN OLABİLMEKTE

Yemin ediyorum bir parça merhametiniz yok. Dehşetler içinde izliyorum olanı biteni. İnanamıyorum, tüylerim diken diken oluyor,  gözlerim yuvalarından fırlayacak oluyor şaşkınlıktan.

Geçtiğimiz günlerde Kocasinan ilçesine bağlı Hasanarpa Mahallesi muhtarının Nisan 2017’de kayıp başvurusunda bulunduğu  69 yaşındaki kadın, jandarma ve polisin yaptığı ortak çalışma sonucu boğularak öldürülmüş ve gömülmüş olarak bulundu. Ceset şüphelilerin yaşlı kadını öldürdükten sonra daha önce define için kazdıkları Osmandede tepesindeki bir mağaraya gömdükleri gözaltına alınınca gösterdikleri yerdeydi. Bunu yapanlar kadının komşuları. Bahsi geçen komşular uzun zamandır define arıyorlarmış. Komşunuz, düşününsenize komşunuz, komşularınız sizin azrailiniz.

Öte yandan sosyal medyada karşılaştığım bir fotoğrafla sarsıldım, kanım dondu. Bir bebek şeffaf renkte bir poşette ve çöpte!! Poşetin şeffaf renkli olması dehşeti de tüm şeffaflığıyla göz önüne seriyordu. Bebeği gördüm!! Canım yandı, canım çok yandı. Nasıl bir açıklaması olabilir böyle bir vahşetin? O bebeğin çöpte ne işi var. Onun yeri, -annesinin yanı- olmasa da beşiği. Bu kadar canilik olmaz olamaz. İnsan işi değil bu. İnsanlıktan bir parça nasibinizi almamışsınız.

Memleket almış başını gidiyor. Engelli kızın çantasını çalanı mı ararsınız, çok sonradan su yüzüne çıkan cesetleri mi ararsınız, 3-5 lira için birbirine giren aileleri mi ararsınız üstelik ölümler yaşanan kavgalar bunlar, 16 yaşında kontör için adam öldüreni mi, tecavüzcüleri mi, babasını öldüreni mi, hala süren kan davaları cinayetlerini mi?? Ne ararsan var. Ama kardeş, yeter artık. Sokağa çıkmaya korkar olduk. Aileler çoluğunu çocuğunu dışarı gönderemez oldu oynamaya. Herkes kötü değil belki ama bu kadar kötülüğün olduğu coğrafyada iyiyi kötüyü ayırt edip de bu iyi deyip inanamıyoruz. Ve ona göre de yaklaşımımız soğuk samimiyetsiz oluyor en nihayetinde, sayenizde..Ve böylece hayatı da yaşanılmaz kılıyorsunuz. Çok değil istenen. Her şeyin öznel olduğu bu dünyada sadece gerektiği kadar sadece yeteri kadar insan olun. İnsan olmaktan, insan kalmaktan başka çare yok bizim için. Zira bundan daha öteye varamaz yamyamlığımız. Dünya ne kadar zorlasa da seni insan olduğunu hatırla. İnsanlığın en değerli hazinendir çünkü.

Şems’i Tebrizi Hazretleri’nin o çok manidar sözüyle bitirmek isterim yazımı; Hayatta her şey olabilirsin; fakat mühim olan hayatın içinde –İNSAN- olabilmektir.

#selmakösedağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.