MEZHEPLER ARASINDAKİ İLİŞKİLER

Mezhepler bazı konuları, farz, vacip, sünnet, helal, haram, bozar, bozmaz, gibi farklı hükümlere ayırır. Bunlara bir bakalım.
1) Umursamadan, tembellikten dolayı namaz kılmayan insanın hükmü durumu nedir?
Hanefiye göre, dövülür, öldürülür. Malikiye göre tevbe etmezse, öldürülür. Şafii’ye göre, üç gün içinde tevbe etmezse öldürülür. Hanbeli’ye, göre üç gün içinde tevbe etmezse öldürülür. Kur’an’a göre öldürülmez.
2) Kan akması abdesti bozar mı?
Hanefi’ye göre evet bozar. Şafii’ye göre bozmaz, Maliki hayır, Hanbeli hayır, Kur’an’a göre bozmaz.
3) Namazda kahkaha ile gülmek abdesti bozar mı?
Hanefi evet bozar, Şafii bozmaz, Maliki bozmaz, Hanbeli bozmaz, Kur’an’a göre bozmaz.
4) Cinsel organına dokunmak abdesti bozar mı?
Hanefi bozmaz, Şafii, maliki, Hanbeli bozar, Kur’an’a göre bozmaz.
5) Abdestin farzları kaçtır?
Hanefi 4, Şafii 6, Maliki 7, Hanbeli 7
6) Vitir namazının hükmü nedir?
Hanefi vacip, Şafii, Maliki, Hanbeli sünnet, Kur’an’a göre nafile.
7) Namazın ilk iki rekâtında fatihayı okumak nedir?
Hanefi vacip, şafi, maliki, hanbel farz, Kur’an’a göre serbest.
8) Ramazan orucu için her gün, ayrı ayrı niyet etmek şart mı?
Hanefi, Maliki, Hanbeli şart, Şafii değildir, Kur’an’a göre şart değil.
9) Kadın yanında kocası veya mahremi olmadan hacca gidebilir mi?
Hanefi, Hanbeli hayır gidemez, Şafii, Maliki, gidebilir, Kur’an’a göre gidebilir.
10) Haccın şartları kaçtır?
Hanefi 3, Hanbeli, Maliki 4, Şafii 5 tanedir.
11) Sakalı kesmek haram mıdır?
Hanefi, Maliki, Hanbeli evet Haramdır, Şafii hayır haram değil, Kur’an’a göre değildir.
12) Bir kadının hâkimlik yapması caiz midir?
Hanefi caizdir, Maliki, Şafii, Hanbeli hayır yapamaz, Kur’an’a göre yapar.
Bunları, ilmihal kitaplarından ve dini anlatan diğer bazı kitapları okursanız, daha pek çok acayip şeylerle karşılaşırsınız.
Allah’ın kelamı Kur’an dinin kaynağı iken; beşerin, sözlerini, görüşlerini dinde ortak yapmak, bu anlaşmazlığı gözümüzün önüne seriyor. Şimdi hangisi doğru, soruyorum?
“Hep birlikte Allah’ın ipine Kur’an’a sarılın. Fırkalara bölünüp parçalanmayın…” (3/Ali İmran 103-105)
Mü’minim diyenlerin şunları unutmaması gerekir. Dinin tek sahibi koruyucusu belirleyicisi Allah’tır. Allah’ın din koymada bize gönderdiği tek belge Kur’an’dır. Kur’an dini açıklamada ve belirlemede tek söz sahibidir. Çünkü dini anlatan Allah’ın sözü sadece Kur’an’dır. Başka kaynak, belge, yetki din adına kimseye verilmemiştir.
Din Kur’an olduğuna göre, dinimizi sadece Kur’an’dan öğrenmeliyiz. Sorunlarımızı Kur’an’ın bütünlüğü içinde düşünerek, konu ile ilgili ayetleri ele alıp çözümü ayetlerde aramalıyız. Kur’an’ın bir yerinde geçen bir konunun Kur’an’ın başka bir yerinde geçen konuyla çelişmeyeceğini unutmamalıyız. Kur’an’da yer almayan bir konunun dinde yeri olmadığı unutulmamalıdır. Kur’an’da yasaklanmayan bir şeyin helal olduğu, bu yapılacak işin ayrıca Kur’an’da aranmasına gerek olmadığı unutulmamalıdır.
– Kur’an’ı anlamak için aklın ve vicdanın en büyük yardımcımız olduğunu düşünmeliyiz. Çoğunluğun kabul ettiği dini değil de, Allah’ın belirlediği dini kabullenmeliyiz. Geleneği, töreyi, atalardan gelen din anlayışını çevrenin baskısını ve aklı, vicdanı baskı altında tutan görüşleri bırakıp, Kur’anla aramıza örülen duvarları yıkıp bizi yaratan Rabbimizin emrine sığınmalıyız. Çünkü Allah şöyle buyuruyor.
“Biz bu kitabı sana sırf hakkında ihtilafa düştükleri şeyi insanlara açıklayasın ve iman eden bir topluma da hidayet ve rahmet olsun diye indirdik.” (16/Nahl 64)
“…Ayrıca bu kitabı da sana her şey için bir açıklama, bir hidayet ve rahmet kaynağı ve Müslümanlar için bir müjde olarak indirdik.” (16/Nahl 89)
İşte ayetler, Allah dinin hepsini Kur’an’da toplamıştır. Kur’an Allah’ın dinini eksiksiz bir şekilde, bütününü oluşturur. Allah’ın yanında Peygamber’i din koyucu kabul etmek Kur’an’a göre kabul edilmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.