MHP’Lİ ARSLANTAŞ:”MUSUL VE KERKÜK TÜRKMEN KENTİDİR VE TÜRK TOPRAĞIDIR”

MHP Kayseri İl Başkan yardımcısı Mustafa Arslantaş,  25 Eylül’de Irak’ın kuzeyinde yapılması planlanan referanduma  tepki gösterdi. Arslantaş, Musul ve Kerkük’ün Kürdistan’ın içerisinde yer alması ve bunun teklif dahi edilmesi kabul edilemez” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkan yardımcısı Mustafa Arslantaş, Kerkük’te bayrak asma kriziyle başlayan ve İl Meclisinin referandum kararıyla devam eden sürece tepki gösterdi. 25 Eylül’de Irak’ın kuzeyinde yapılması planlanan referandumun kabul edilemeyeceğini dile getiren Arslantaş,  “Musul ve Kerkük, Türkmen toprağıdır” dedi. Arslantaş,  “Türkiye Cumhuriyet Devleti, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olan bir fikre sahiptir. Bunun yanında Kürdistan’ın kurulması, Kürdistan hayalinin dahi  Türkiye Cumhuriyet tarafından ve Türk Milleti tarafından kabul edilmesi imkânsız bir şeydir. Çünkü bildiğiniz gibi özellikle Kürdistan’ın kurulmasının amaçlanması ve bu referanduma Kerkük’ün de dahil edilmesi zaten başlı başına infial doğurmuştur. Çünkü Musul ve Kerkük Misakı Milli sınırları içerisinde bir Türkmen kentidir ve Türk toprağıdır. Bu toprakların Kürdistan’ın içerisinde yer alması ve hatta bunun teklif dahi edilmesi kabul edilemez. Sonuç olarak Milli mücadeleden sonra her ne kadar ayak oyunlarıyla da olsa Irak Devletine bırakılmış olup, Irak Devletinin toprak bütünlüğünün parçalanması halinde zaten Türk Devletinin bu topraklar üzerinde söz sahibi olması anlamına gelir” şeklinde konuştu. Açıklamasında “Türk Milliyetçileri için, İstanbul neyse Musul’da odur, Ankara neyse Kerkük’te odur” diyen Arslantaş, “Nasıl ki, İstanbul’un üzerinde, Ankara’nın üzerinde oyunlar oynanmasını müsaade etmeyeceksek, Musul içinde Kerkük içinde hiçbir grubun, hiçbir etnik yapının oyun oynamasına müsaade etmeyiz” ifadelerini kullandı.-hb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.