Musul’da geçtiğimiz yıl Ramazan’da bombalanan tarihi Nuri Cami hala enkaz halinde

Büyük Selçuk Devleti’nin Musul Atabeyi olan Nureddin Mahmud Zengi tarafından yapılan ve geçtiğimiz yıl Ramazan ayında bombalanan tarihi Nuri Camii hala enkaz halinde bulunuyor.
Büyük Selçuk Devleti’nin Musul Atabeyi olan Nureddin Mahmud Zengi tarafından yapılan bir mimari şaheser olan Nuri Camii geçen sene Ramazan ayında yerle bir edildi. Eğik minaresi ile tanınan El-Nuri Camii şehri ikiye bölen Dicle Nehri’nin batı kesiminde bulunuyor. Bölge Cami Kebir Mahallesi olarak anılıyor.
Nuri Cami Hicri 6. yüzyılda, miladi 1172 yılında inşa edildi. Nuri Cami, Musul’da Emuyye Camii’nden sonraki en büyük cami olarak biliniyor. Birkaç sefer yeniden inşa edilen Nuri Camii en son 1944 yılında yeniden yapılmıştı. Camiden geriye, Musul Hadbe’si olarak anılan 55 metre yüksekliğindeki eğik minaresi kalmıştı. Caminin minaresinin resmi, on bin dinarlık Irak banknotunun üzerine basılmıştı. Caminin minaresi yine eğikliğiyle meşhur olan Pisa Kulesi ile aynı tarihlerde inşa edilmişti. Minarenin eğimli olması Musul’da hakim olan Batı rüzgarlarından kaynaklandığı ifade ediliyor. Başka bir iddiaya göre, evlerin batıda bulunması sebebiyle, minarenin devrilmesi halinde insanlara zarar vermemesi için doğuya eğilimli olarak yapıldı. Nuri Camii’nin minaresi dünya eski eserler mirası listesine alındı ve dünyanın tehlikede olan 100 eserinden biri olarak tescil edildi.
Ekim 2016’da Şiilerden oluşan Haşdi Şabi ve Uluslararası Koalisyon, Peşmerge ve Milli Sunni Blok, Musul’da DEAŞ’e karşı harekat başlattı. Daha önce Yunus Peygamber ve Şit Peygamber camilerinin DEAŞ tarafından yıkıldığı gibi bu savaşta da Nuri Cami’inin yıkılmasından endişe edildi. Ancak savaşta Nuri Cami de yerle bir oldu. Musul Operasyonunun komutanı Abdurreşit Yarallah, Nuri Camii’nin DEAŞ tarafından yıkıldığını açıklamıştı.
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, DEAŞ’ın genel merkezinin ve Nuri Camii’nin bombalanmasının DEAŞ’ın yenilgisinin resmi deklarasyonu olduğunu söyledi. Batı haber ajansları ise Nuri Cami’yi Amerikan kuvvetlerinin bombaladığı haberini yayınlamış, ardından ABD liderliğindeki koalisyon sözcüsü bu iddiayı yalanlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.