Okul Kantinlerinde Hijyen ve Güvenilir Gıda Eğitimi

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda bulunan kantin ve yemekhane çalışanlarına ‘Okul Kantinlerinde Hijyen ve Güvenilir Gıda’ eğitim verildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “Bakanlığımızın en önemli sorumluluklarından biri, ülkemizde halk sağlığı, tüketici menfaatleri ile çevrenin korunmasını da dikkate alarak çiftlikten sofraya gıda güvenilirliğini sağlamaktır. Bu konudaki duyarlılığımız geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız söz konusu olduğunda bir kat daha artmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmeye her yaşta dikkat edilmesi gerekmekle birlikte okul dönemi çocuklarımızın beslenmesi daha fazla önem arz etmektedir. Okul dönemindeki çocuklarımız, günlük beslenmesinin en az bir öğününü okullarında hizmet veren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi yerlerde sağlamaktadır. Dolayısıyla bu gıda işletmelerinin şartları önem arz etmektedir” ifadesinde bulunuldu.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, eğitim ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Yeterli ve dengeli beslenmenin en temel koşulu, güvenilir ve hijyenik gıda tüketmektir. Beslenmemizdeki bu en temel şart nedeniyle, okullarımızda hizmet veren kantin, büfe ve yemekhane gibi işletmelerin, öğrencilerimize güvenilir gıda sunması, bunu gerçekleştirebilmek için de hijyen, sanitasyon ve personel eğitimi gibi konulara dikkat etmesi gerekmektedir.
Bu çerçevede okul kantinlerinin kapalı olduğu tatil günlerini fırsata çevirmek maksadıyla 26 – 27 Ocak 2017 tarihlerinde İl Müdürlüğümüzce kantin çalışanlarına yönelik olarak “Okul Kantinlerinde Hijyen ve Güvenilir Gıda” konulu eğitim düzenlendi. Eğitimin 26 Ocak tarihinde yapılan açılışında bir konuşma yapan İl Müdür Vekili Erkan Alkan öğrencilerin fiziksel ve ruhsal açıdan gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları için güvenli gıdaya ihtiyaçlarının olduğunun altını çizdi. Güvenilir gıdanın; yiyecek ve içeceklerin üretiminden taşınmasına, hazırlanmasından muhafazasına, satışından tüketimine ve hiyyen kurallarına uyulmasına kadar bütün aşamaların kontrol altında olduğu bir sistem olduğunu vurgulayan Alkan, ‘satış ve muhafaza kısmından sizler sorumlusunuz’ şeklinde kantin çalışanlarına seslendi ve bunların denetiminin de İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.
İki gün süren eğitimde İl Müdürlüğü personelleri Gıda Mühendisi Abdülaziz Yıldırım ve Tekniker Dilek Asdemir tarafından Milli eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda bulunan kantin ve yemekhanelerde çalışan personele bilgiler verildi. Eğitim kapsamında 297 okul ve yemekhanede il merkezi ve 16 ilçede görev yapan 495 personel eğitim verildi.
Eğitimde, okul kantin ve yemekhanelerle ilgili gıda mevzuatı, güvenilir gıda, gıda hijyeni, gıdalarda bulunması muhtemel tehlikeler, gıdaların bozulması ve bozulma nedenleri, Gıda kaynaklı enfeksiyon ve zehirlenmeler, özel hijyen kuralları, personel ve işletme hijyeni, gıda maddelerinin işyerine kabulü işlenmesi gibi temel konular hakkında bilgi verildi.
Ayrıca gelişme çağında sağlıklı beslenmenin önemi, obezite ile mücadele kapsamında okul kantinlerinin önemi, ilköğretim öğrencilerine yönelik pratik menü önerileri hakkında bilgi verilerek, çalışanların soru ve sorunları dinlenerek kurumumuz görevleri arasında yer alan konularda çözüm önerileri sunuldu.
Bu çerçevede İl Müdürlüğünce okul kantin ve yemekhanelerine yönelik denetimler düzenli olarak devam etmekte olup 2016 yılında okul kantinlerine 481, okul yemekhanelerine de 270 denetim yapılmıştır.” -İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.