ÖNCE KENDİN OL

Kim olursan ol ne yaparsan yap nerede olursan ol üstlendiğin görevi ve başladığın bir işte başarılı olmak için önce kendin olmak gerekir.

    Önce kendin olmaz kendin yeni bir şeyler üretemez ve başkalarının yaptıklarını tamamlamakla yetinirsen hiçbir başarı elde edemezsin.

     Yaptığın ve yapacağın işte kopya çekersen de başarılı olamazsın ve yaptığın iş istediğin gibi olmaz verdiğin emek boşa gider.

    Etrafımıza şöyle bir baktığımız zaman başarılı olmuş insanların, yöneticilerin, siyasilerin önce kendisi olduğunu kolayca görebiliriz.

Başarısız olan insanların da önce kendisi olmadığını sadece geçmişte yapılanlara bakarak onu yapanlara benzemeye çalıştığı için başarısız olduğunu da görmek mümkündür.

    Ülkeyi ve Kayseri’yi yönetenlerden kimin başarılı kimin başarısız olduğuna baktığımız zaman kendisi olmak isteyenler ve kendi ürettikleri projeleri uygulamaya çalışanların başarılı oldukları apaçık ortadadır.

    Kendisi olan insanlar yöneticiler kendi düşündüklerini ortaya koyduğu zaman eleştirilseler bile neticede yapılanın kendilerine mal edilmesini ve sonunda başarılarından söz edilmesini kimse engelleyemez.

     Bir belediye başkanı düşünün göreve geldiği gün oturup düşünüp yeni projeler düşünerek bunu uzun vadede hayata geçirmiş olsa bile yaptığı işlerin kendisine ait olduğunu kolayca görebiliriz.

Bu projeler hayata geçirilirken ilk başta büyük eleştiri almış olsalar bile sonunda farklılıkları ortaya çıkar ve adı hep başarı ile anılmaya başlar.

    Bir başka belediye başkanının düşünün göreve geldiği gün oturup kendisinden önce başlayan projeleri bitirmek için büyük gayretler göstermiş ve onları bitirip hizmete geçirmeye çalışmışsa başarısından hiçbir zaman hiç kimse söz edemez.

    Aynı belediye başkanı yeni yapacağı projeleri de eskisine benzetmeye çalışıyorsa onunda başarılı olması mümkün değildir o işi yapmış olsa bile yaptığı iş kimseyi memnun etmez. Çünkü iki yanlış birleşmiş olur ve ortaya bir yanlış çıkar.

    Ben şahsen burada isim vermek istemiyorum ama şöyle baktığım zaman kendisi olmaya çalışan kendisi olan ve kendi ürettiği projeleri hayata geçiren herkesin başarılı olduğunu görüyorum.

    Kendisi olamayan ve başkalarının baktığı işlere bakarak yaptıklarını ve yapacaklarını onlara benzetmeye çalışanların da başarısız olduklarını biliyorum.

    Ayrıca şu da bir gerçek ki insanın kendisi olabilmesi için kendine güvenmesi gerekir.

Birilerinin gölgesinde kalmaması gerekir.

Yaptığı işi kendinden öncekilerin beğenmesi için değil kendinin beğenmesi için yapması gerekir.

   Şayet siz kalkıp geçmişte büyük eleştiriler almış yatırım ve hizmetlerin yenilerini yapmaya kalkarsanız siz de eleştirilerden nasibini alır ve başarısızlar listesinde yerinizi alırsınız.

      Bunun için bir kez daha söylüyorum bir insanın, bir yöneticinin başarılı olması için önce kendisi olması gerekir ve bu vazgeçilmeyecek bir şarttır.

     Ha unutmadan şunu da belirteyim bir insanın başarılı olması için çalışma arkadaşlarını bilhassa danışmanlarını kendisi seçmeli ve onlarla istişare yaparak yoluna devam etmelidir.

#rifataçıkgöz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.