Özhaseki: “15 Temmuz ruhu sandığa yansıdı”

24 Haziran seçimi sonrasında bir dizi ziyarette bulunmak için memleketi Kayseri’de gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, seçim sonuçlarıyla ilgili olarak, “15 Temmuz ruhu sandığa yansıdı” dedi. İmar barışındaki rekor başvuruyu değerlendiren Özhaseki, “Yıl sonuna kadar 30-40 milyar lira para toplanacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
Kayseri Gazeteciler Cemiyetinin yeni başkanı Veli Altınkaya ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret eden Özhaseki’ye Vali Süleyman Kamçı ve AK Parti İl Başkanı Fatih Hasyüncü eşlik etti. Reklam pastasından çok büyük pay alamayan yerel basının ayakta kalmasının zor olduğunu belirten Özhaseki, yerel basınla ilgili çalışmaların seçimden dolayı sekteye uğradığını, tekrar gündeme getirileceğini ifade etti.

“Yüzde 86 demokrasi adına kazanç”
24 Haziran seçimlerinin büyük bir olgunluk içinde geçtiğini dile getiren Özhaseki, gündeme dair şu değerlendirmelerde bulundu:
“Seçim büyük bir sükunet ve olgunluk içinde geçti. Bu seçimde ilk kazanım demokrasi kazanımı oldu. Son 17 yıldır 13 seçim yapıldı, kimsenin burnu kanamadı. Hepimizi üzecek bir olay meydana gelmedi. Üstelik de Avrupa’dan Türkiye’de bir şey olsa diye bekleyenlerin olduğu bir durumda Türkiye müthiş bir olgunlukla bu seçimi yaptı. Son seçimde yüzde 86 gibi bir katılım bizim için bir kazanç. Özellikle referandum öncesinde ifade etmeye çalışmıştık, yüzde 10 barajının ittifakların olacağı durumda bir anlamının kalmayacağını söylemiştik. Vatandaşın yüzde 98’ini temsil eden siyasi fikirler mecliste yer aldı.”

“Millet liderine sahip çıktı”
“Millet liderine sahip çıktı. Neredeyse 27 milyon oy Recep Tayyip Erdoğan için kullanıldı. Sandığa 15 Temmuz ruhu yansıdı. Bir taraftan FETÖ bela örgütü, bir taraftan PKK terör örgütü, bir sürü isimle anılan örgütlerin her birinin faaliyetlerinin karşısında bir araya gelen Cumhur İttifakı 15 Temmuz sonrası seçime damgasını vurmuştur. 16 yıldır iktidarda olan bir parti var, envai çeşit suçlamalar devam ediyor. Millet bunları elinin tersini itmiş ve yeni sisteme ve onun başındaki lidere güvenini ortaya koymuştur.”

“Türkiye’ye yıllarca kötülük edenler hizaya geldi”
“İçerideki şer odaklarıyla birlikte yurt dışında da bir çok ülke milletin sivil iradesini temsil eden insanlara kapıları kapatmıştır. Seçimden sonra onlar da dize geldiler. Onlarca ülkenin temsilcisi, randevu almak için, konuşalım demeye başladılar. Türkiye’ye yıllarca kötülük edenler hizaya geldiler. Eski Türkiye gibi hizada durmamızı bekleyenler şimdi bizi isteseler de istemeseler de eşit ülke statüsünde kabul edecekler. Çok şükür geçmişimizle de övünüyoruz. Ama son yıllarda yaşadığımız bir takım zorlamalardan dolayı da o ülkelerin suçlamalarına maruz kalıyorduk. Bu seçimler Türkiye’nin en az onlar kadar demokratik olduğunu ortaya koymuştur.”

“Askeri vesayet ile birlikte bürokratik vesayet de kırılacak”
“Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişte referandum yapılırken, askeri vesayete son verileceğini ve koalisyona son verileceğinin iddiasında bulunmuştuk. Bu sistemle birlikte herkes gördü ki bürokratik vesayet de kırılıyor. Çok hızlı iş görülen, milletin önünü açma, projeleri hayata geçirme dönemi başlıyor. Koalisyon görüşmeleri olmayacak demiştik bir taraftan. Şimdi en çarpıcı tablo ortaya çıktı; millet liderini seçti. Liderini seçince hükumet de seçilmiş oldu, güvenoyu da aldı. Bunun formalite YSK’nın seçim sonuçlarını resmi olarak tasdik etmesi kısmı kaldı.”

“Hiç kimse iyi bir kanunun çıkmasını engelleyemeyecek”
“Kanunların yapılması meselesine gelince; yürütme ve yasamanın bağımsız bir şekilde işleyeceğini söylediğimizde de bize inanmamışlardı. Kanun tekliflerini hükumet olarak göndereceğiz. Herkesin gözü önünde kanunlar tartışılacak. Hiç kimse hükumete taş koyuyorum diyerek iyi kanunların çıkmasını engelleyemez. Bundan sonra kanunlar da Meclis’te uzlaşıyla çıkacak.”

“PKK’nın beli kırıldı ama tamamen bitti diyemeyiz”
“Türkiye’deki bir takım tehlike ve sorunlar hala devam ediyor. Beli kırılmış diyebiliriz ama tamamıyla bitti diyemeyiz. PKK bitti demek için yurt dışında da bitmesi lazım. Bu noktada Irak, İran ve Amerika’yla görüşmeler yapılıyor. Onların Türkiye içerisindeki etkinlikleri bitti. Köyler, dağlar temizlendi. Tek tük kalıntıları da temizleniyor. FETÖ örgütüyle de aynı şekilde. Bütün FETÖ’nün iç yüzü ortaya çıktıktan sonra gördüğümüz manzaraya inanamıyoruz. 15 Temmuz’dan sonra ortaya dökülen belgeler sayesinde anladık ki kocaman bir ülkeye yaslanmışlar, aşağı doğru şeytanı bile şaşırtacak yapıları var. Gaybubet evleri, Bylock, kripto, mor beyin Bunlar nereden çıkıyor? Bundan sonra başka bir isim altında bir şey çıkarsa şaşırmayacağız. Bu mücadelenin ciddi şekilde verilmesi lazım. Bazı anneler babaların içi yanıyor eyvallah ama bu işin ciddiyetle bağımsız yargıçlar tarafından takip edilmesi lazım. Bunu ciddiyetle sürdürüyoruz. Zaten bu konu bizi MHP ile bir araya getirdi. Meselemiz iktidara gelmek meselesi değildi, ülke, vatan, bayrak, beka meselesiydi. Bundan sonra da aynı mücadele ortaklarımızla birlikte şer odaklarına karşı devam edecek.”

“Seçimlerde oy oranlarının düşüşüyle ilgili çalışma yapılacak”
“Kayseri’de parti olarak geri gidişimiz var, bu konuda çalışmalarımızı yapacağız. Elbette buradan bir ders aldık, fakat doğru ders almak lazım. Belki AK Parti’nin şimdiye kadar ortaya koyduğu performansı hiçbir parti ortaya koyamadı. 13 seçim var hepsinde şampiyon sizsiniz; ama biraz aşağı biraz yukarı oy alıyorsunuz. Bu arada biraz oyumuzun azalması, yükselmesi ve bunun neden olduğu konusunda gerekli çalışmaları yapacağız. Kayseri’deki milletvekili sayımız ittifakla beraber yine aynı. Yani millet bize kızınca ortağımıza yöneliyor. Nihayetinde burada 8 arkadaş birlikte hareket edeceğiz, temel atmalarda, açılışlarda bir arada olacağız.”

“Yerel yönetimlerde özerklik, PKK’nın özyönetim ilanından farksız”
“Üzüldüğümüz bir taraf var; o da CHP’nin tavrı. Tek başlarına cumhurbaşkanı olarak seçilmedikleri için değişik gruplara sempatik davrandılar. İnşallah bunu sadece oy için yapmışlardır, samimi değillerdir. Bunlar seçim için yapılmış sözcükler diye düşünelim ve gülümseyelim. Hele hele CHP Genel Başkanının yerel yönetimlerde özerklik şartını tanıyacağız sözü çok dikkate değerdir. Yerel yönetim özerklik şartının kayıtsız şartsız tanınması PKK’nın özyönetim ilanından farksızdır. İnşallah bu sadece seçimlere yönelik bir atraksiyondur. Hakikaten bu konularda çok ısrarcılarsa bu Türkiye Cumhuriyeti için endişe verici bir durum. Dindarlara karşı tavırları hoşumuza gitti. TRT’de çalışan kızımızın başörtüsünü şikayet edenler, bu konularda acı laf edenler bu seçimlerde başımızın tacı dediler, bundan dolayı da mutlu olduk.”

“Seçimlerden sonraki kötü planlar Muharrem Bey’in mesajıyla suya düştü”
“Bir kötü plan vardı; bu bir suizan değil. Seçimlerden sonra seçimlere şaibe bulaştıracak bir takım söylemler ortaya atıldı. Bu da Muharrem Bey’in ‘Adam kazandı’ demesiyle suya düştü. Anlaşılan o ki, bir önceki referandumdaki yenilgiyi hazmedemeyenler, bu yenilgiden sonra provokasyon peşindeydi ama başarılı olamadılar. Bize, siyasilere, herkese düşen sonuçları öpüp başa koymak ve olgunluk içinde önümüze bakmaktır.”

“Bakan olup olmamam önemli değil, bundan sonra da hizmet etmeye devam edeceğim”
“Şapkamı, ceketimi koyan bir Allah’ın kulu çıkmadı. Bu söz kimseye yakışmaz, sözü söylemeye kimsenin hakkı yok, haddi de değil. Eğer seçilmek istiyorsanız, kendinizi millete sevdireceksiniz. Ben burada beş dönem yerel yönetimlerde aday yapıldım, seçildim. Anketlerde yüzde 60-70 civarında sonuç çıkıyordu ama hiç rehavete kapılmadım. Bundan sonraki meclis tablosu içerisinde hükumetin nasıl şekilleneceği konusunda Ankara’da istişareler sık sık yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız kadar istişareye önem veren lider görmedim. 8-10 saat masada oturup sözünü kesmeden dinlediği olmuştur. Saçmalayanlara bile saatlerce dinleyip not alıp cevap veren bir lider. Bakan olup olmamam önemli değil, belediye başkanı olarak da milletvekili olarak da hizmet ettim. Bundan sonra da hizmet etmeye devam edeceğim.”

“Güneydoğu’da vatandaş hükumete güveniyor”
“Güneydoğu’da terörün en yoğun yaşandığı 8-10 bölge var. Çalışma alanımda birinci plandaki yerler oralardı. İlk gittiğimle bu gün arasında dağlar kadar fark var. İlk gittiğimde 13-14 yaşındaki çocukların silah taşıdığını ben de gördüm. Sonra şehirleşme konusunda çalışmalar sürerken vatandaşlarımızın kafasında soru işaretleri vardı. Zaman içerisinde sisli havanın biraz dağıldığını gördük. İnşaatlar başladığında irtibat daha da arttı. O günden bu yana bu durum oylara yansıyor. Ancak hala bazı endişeler yaşanıyor. Bir takım dedi dokular ve kendi içerisinde bir takım aşiret kavgaları olduğunu biliyoruz ama vatandaş artık hükumete güveniyor. Ama CHP’nin bir taktiği var, AK Parti’nin iktidardan düşmesi ve Erdoğan’ın başkan olamaması adına bir taktik bu. Milletvekillerini kiralayan bir parti sadece tüzüğünü ortaya koysa, net bir tavırla ortaya çıksa daha iyi oy olur.”

İmar Barışına 1 milyon 650 bin başvuru
“İmar Barışı Bakanlık olarak, benim çabamla ortaya konulmuş olan bu hususun ne kadar doğru bir karar olduğunu gördük. Dün akşam aldığım sayı bir milyon 650 bindi. Günlük ortalama müracaat 100 bin. Vatandaş devletiyle barışmak istiyor. Biz de vatandaşla barışmanın keyfini yaşarken, bir taraftan da bu parayı kentsel dönüşümde nasıl kullanacağımızı planlıyoruz. Vatandaş bu parayı yılın sonuna kadar yatırabilecek. Sene sonunda elimize geçecek para 30-40 milyar civarında olacağı yönünde.” İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.