Referandumda Çelik-İş Sendikası olarak oyumuz evet

Metal sektörünün güçlü sendikalarının başında gelen Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, sendika faaliyetleri ve ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu.
Çelik-İş Kayseri Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Çelik-İş Kayseri Şube Başkanı Celalettin Korkmazyürek Kayseri şubesi olarak Genel Başkan Yunus Değirmenci’nin çalışmalarından memnun olduklarını söyleyerek, “Kayserimizde sayın genel başkanımız ve yönetiminin 3 günlük ziyaretinde dün yaptığımız işyeri ziyaretlerinde üyelerimizin genel başkanı gördüklerinde çok mutlu olduklarını gözlerinden hissettik. Üyelerle de kendileri bu anlamda teşekkürlerini ilettiler. Bugün de devam edecek olan bu ziyaretlerimiz devam edip bugün akşam noktalayacağız inşallah. 20 yıl boyunca beraber çalıştığım Sayın Yunus Değirmenci, bizlere hep ilkleri yaşattı, yaşatmaya da devam ediyor. Bu anlamda kendisiyle Kayseri olarak gurur duyuyoruz. Daha önce şubemizin kurucu başkanlığıyla başlayan bu serüven daha sonra bizlere olan güveniyle, bizlerin de ona verdiği destekle genel sekreterliğe daha sonra da genel başkanlığa yükselerekten bizlere hep ilkleri yaşattı. Dolayısıyla Çelik-İş Kayseri Şubesi olarak kendisiyle gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.
“37 bin olan üye sayımızın 50 bine ulaşması için çalışma başlattık”
Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci sendika faaliyetlerinden bahsederek, Sendikamız 1965 yılında Karabük-Kardemir’de emek ve ekmek mücadelesi veren emekçiler tarafından limon sandıkları üzerinde kurulmuş gerçek bir işçi sendikasıdır. İşçilerin haklarını savunmak için bir araya geldiğimiz günden bu yana sendikamız hiçbir zaman ilkelerinden taviz vermemiştir. Bu çerçevede insan odaklı bir çalışma hayatı benimsemiştir. Yerli ve yabancı sermaye düşmanlığı yapmamış, işletmeleri çalışanlarıyla beraber büyütme hedefini hiçbir zaman geri plana itmemiştir. Çalışanı yaşat ki işletme yaşasın inancını hep taze tutmuştur. Çalışan kesimin aleyhine sonuçlanabilecek hiçbir düzenlemenin yanında yer almadığı gibi karşısında durmayı da görev bilmiştir. İşçi-işveren arasında uzlaşı sağlayıp çözüm önerileri olarak çalışma barışının tesis edilmesine katkı sağlamış, işçisiyle, işvereniyle aynı gemide olduğunu her zaman vurgulamıştır. Üyelerimizin uygun çalışma şartlarında insan onuruna yakışır ücret karşılığında çalışabilmesini sağlamak için sürekli mücadele vermiştir. Ayrıca toplumun dini, manevi değerlerine her zaman saygı gösterip bu değerlere her zaman sahip çıkmıştır. Ülkemizin metal sektöründe alınteri döken bir buçuk milyon civarında çalışanın örgütsüz dolayısıyla sahipsiz kalmaması hedefiyle sendikamız bugün faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir. Çeşitli bölgelerde 20 şube ve bölge başkanlığı bulunan sendikamızın kayıtlı üye sayısı 37 bini geçmiştir. Tüm engellemelere ve olumsuz koşullara rağmen örgütlenme çalışmalarını sürdürürken örgütlü olduğumuz işyerlerinde de üyelerimizin refah mutluluğu için görüşmeler yapıyor ve girişimlerde bulunuyoruz. 37 bin olan üye sayımızın 50 bine ulaşması için çalışma başlattık” dedi.
“Halka bomba yağdıran alçakların en ağır cezalara çarptırılmaları da en büyük temennimizdir”
FETÖ Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz’da gerçekleştirilen hain darbe girişiminde sendika üyelerinin demokrasiye sahip çıktığını kaydeden Değirmenci, “Bundan yaklaşık 8 ay önce 15 Temmuz gecesi demokrasimize darbe indirilmek istenmiştir, millet iradesi açık saldırı ve suikasta uğramıştır. Yaptıklarıyla vatan ve millet düşmanı Fethullahçı Terör Örgütü üyeleri tarihimizde eşine az rastlanır bir ihanetin taraf ve failleri olmuşlardır. O gece Türk demokrasisi ve milletimiz çok çetin bir sınavdan geçmiştir. Ülkemiz adeta uçurumun kenarından dönmüştür. Milli iradenin nimet ve emanetleri son anda kurtarılmış, milli iradeye indirilmek istenen darbe yine milletimizin azim ve kararlılığıyla bertaraf edilmiştir. Konfederasyonumuz Hak-İş ve sendikamız Çelik-İş üyeleriyle birlikte darbe girişiminin başladığı ilk andan itibaren 27 gün boyunca meydanları boş bırakmayarak demokrasiye sahip çıkmıştır. Üyelerimiz milletimizle birlikte gündüz işe gidip gece demokrasi nöbetine çıkarak bu ülkenin sahipsiz olmadığını, içerideki ve dışarıdaki vatan hainlerine bir kez daha göstermiştir. Böylelikle geçmişte ve bugün tanklara selam duran kimi çevrelere karşın Hak-İş ve Çelik-İş demokrasi sınavından başarıyla çıkmasını bilmiştir. Bugün gelinen noktada FETÖ’cü hainlerin yargılandığını görmek acımızı bitirmese de yüreklerimize su serpmiştir diyebiliriz. Halkın üzerine bomba yağdıran alçakların en ağır cezalara çarptırılmaları da en büyük temennimizdir” ifadelerini kullandı.
“Referandumda Çelik-İş Sendikası olarak oyumuz evet”
Yapılacak olan Anayasa değişikliği referandumunda sendika olarak oylarının ‘Evet’ olacağını vurgulayan Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, “Ülkemizde başta Anayasa referandumu olmak üzere birçok gelişmelere şahitlik ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştığımız üzere siyasi krizlerin son bulması, ülke yönetiminde çift başlılığın ortadan kaldırılması dolayısıyla biz emekçilerin en çok istediği ekonomik istikrarın kalıcılığı için 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda Çelik-İş Sendikası olarak oyumuzun ‘Evet’ olacağını açıklamıştık. Bu ülkenin üreten kişileri olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz olgu siyasi istikrar ve beraberinde getirdiği ekonomik istikrardır” şeklinde konuştu.
“İstihdam seferberliğini destekliyoruz”
İstihdam seferberliğini de desteklediklerini söyleyen Değirmenci konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın işsizlik rakamlarını düşürmek için iş dünyasına yönelik istihdam seferberliği çağrısını yürekten desteklediğimizi belirtmek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın ‘her işveren 1 kişi istihdam etsin’ çağrısına iş dünyasının gereğini yaparak cevap vermesi ülke huzuruna da katkı sağlayacaktır. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan genç bir nüfusa sahibiz. Bu kitlenin değerlendirilmesi, istihdam edilmesi toplumsal barışı ve huzuru kaçınılmaz edecektir. Neredeyse her yıl 1 milyon kişiye iş bulmak gerekiyor. Özel sektör temsilcileri, girişimciler, sanayi ve ticaret odaları ellerini taşın altına koyarak özellikle gençlerimizin işgücü piyasasına kazandırılması için gayret sarf etmeliler.”
Türkiye’deki değişim hareketlerinden sendikaların nasıl etkileneceği sorulması üzerine Yunus Değirmenci, “Türkiye eski alışkanlıklarından kurtulup, hantallığını atar, bu Anayasa değişikliği ile ilgili de ekonomik istikrar yakalanırsa yeni Çelik-İş’in de büyümesi hız kazanır. Bizim önümüze çıkan örgütlenmelerde en önemli sorun ‘zarar ediyoruz, para kazanamıyoruz, istikrar yok, terör var, yurt dışı şöyle yapıyor’ şeklinde. Anayasa değişikliğinden sonra istikrar sağlanırsa büyüme de hızlanır” dedi.
3 Mart tarihinden itibaren mahkeme kararıyla Çelik-İş’in İskenderun’da yetkili olduğunu dile getiren Değirmenci, “İskenderun 3 yıldır bizi yordu. Sendikamız Karabük’te kurulmuş, İskenderun ile yoluna devam etmiş sonra Türkiye’nin sendikası olmuş. Şimdi Türk Hava Yollarının 6 bin 500 çalışanını temsil eden bir Çelik-İş Sendikası var. Ama her ne hikmetse orada eski Türkiye’nin eski insanları, karanlık işlerle uğraşan yöneticilerinin tezgah oyunlarıyla Çelik-İş Sendikası oradan kovulmak istenmiştir. Ama işçi iradesi, Çelik-İş’in haklı mücadelesi ve Hak-İş’in katkı ve desteği ile 3 Mart 2017 tarihi itibariyle Hatay’daki mahkeme Çelik-İş’in oradaki yetkili olduğuna dair kararını vermiştir” diye konuştu. -İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.