Şehir Akademi’de Varlık Seminerleri

Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Büyükşehir Stratejik Araştırma Merkezi (BÜSAM) bünyesindeki Şehir Akademi’de “Varlık” seminerleri devam ediyor. Şehir Akademi’nin derslerine ülkemizin alanındaki en iyi düşünür ve ilim adamları katılıyor.
İlk dersi geçen hafta sonu başlayan Şehir Akademi’de bu hafta da iki ayrı ders verildi. Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi Konferans Salonu’nda verilen derslerde Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cenan Kuvancı “Teolojik Realizm” konusunu anlatırken, Prof. Dr. Ahmet Kamil Cihan da “İslam Düşüncesinde Varlık” konusu üzerinde durdu.
Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cenan Kuvancı, var olan her şeyin arkasında Allah’ın bulunduğunu belirtti. Var olan her şeyi Allah ile ilişkili bir bağlama oturtmaya tevhit dendiğini ifade eden Kuvancı, “Her şey bir işarettir ve işarette Allah’tan söz etmektedir. Bir şey Allah’ı ya da hakikati hatırlattığı oranda gerçek olarak kabul edilmektedir. Gerçeğin kıstası Allah’ı hatırlatma düzeyidir. Ne kadar Allah’tan uzaklaştırıyorsa o şey gerçek dışıdır” diye konuştu.
Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Kamil Cihan da “İslam Düşüncesinde Varlık” konulu derste Amentü’nün önemi üzerinde durarak, “Genelde dinler ve özelde İslam dini varlıkla ilgili konulara yer vermiştir. Hatta bu husus inanç esasları arasında yer alan bir konudur. İmanla ilgili konular varlıkla ilgili konulardır. Bir Müslüman Amentü’yü ifade ettiği zaman varlıkla ilgili belli bir düşüncenin içine dahil olmuş demektir” dedi. -İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.