Diyarbakır karayoluna teröristlerin yerleştirdiği patlayıcının askerlerin geçişi sırasında patlatması sonucu şehit olan 28 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Mahmut Yıldırım’ın eşi Esra Yıldırım, şehit eşinin mezarı başında, “Seni kalbime, kalbimi toprağa gömdüm” dedi.
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Günü etkinlikleri kapsamında, iki gün önce şehit düşen eşinin kabrini ziyaret etmek için Kartal Şehitliğine gelen Esra Yıldırım zorlukla ayakta durdu. Törene katılan Vali Süleyman Kamçı’nın teselli etmeye çalıştığı genç kadın, elindeki karanfille şehit eşinin mezarı başında eşine seslendi.

“İlkokul arkadaşımdı”
2 yaşındaki oğlunu, kar yağışı nedeniyle ziyarete getiremediği için şehit eşinden özür dileyen Esra Yıldırım, “Sanmasınlar ki başımı eğdim. Biz faniyiz sen meleksin Mahmut’um. Oğlun üşür diye getiremedim Mahmut’um özür dilerim. Hakkını helal et. Her gece ayaklarını yıkıyorum, bana hakkını helal et ne olur. Ne olur dayanamıyorum artık, bana bir de dua et. Sabrım yok, aslan gibi babayiğidimi toprağa verdim. Türk milleti için verdik. Ben şehit eşliğine layık görülmüşüm, Allah katında. O benim ilkokul arkadaşımdı, biz birbirimizi çok sevdik. Mahmut’uma layık olacağım, oğlunu onun istediği şekilde terbiyeli bir çocuk olarak yetiştireceğim. Herkes duysun, Esra o gün ağlıyordu desinler. Yiğidimi asker yapacağım ben. Yiğidim kanını yerde koymayacak. Sen nefessiz kaldın, Mehmet Alp’im nefesini alacak senin.”

“Etme rüyama gel Mahmut’um”
“Kız çocuğu istiyordun. Ben sana kız çocuğu doğuramadım, bu kadarmış annelik vasfım. Bu çiçeği kabul et, Eson’u kabul et, Eson soldu, üstündeki çiçeklerin solmasın. Ben kalbimi gömdüm, kalbini gömen anlar. Ben seni kalbime, kalbimi toprağa gömdüm, etme Mahmut’um rüyama gel” dedi.

“Seni nefessiz koyanların nefesi kesilsin”
Yıldırım, “Bereket yağıyor Esom’ derdi. Ne bereketli adammışsın aslanım. Başım dik, eğdiğime bakma kafamı. İçim yanıyor Mahmut. Seni nefessiz koyanların nefesi kesilsin. Kalleşler, adiler, adım atacak derman bulamasınlar. Cehennemin en dibinde değerlendirilsinler benim canımı yakanlar, bana sevinenler benden beter olsun” diye konuştu.
Şehit eşi Esra Yıldırım eşinin henüz yapılmamış mezarının üzerindeki karları temizledi. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla