SEVİNİYORUZ ASLINDA ÜZÜLECEĞİMİZ YERDE

Acısıyla tatlısıyla olaylarıyla mutluluğuyla üzüntüsüyle iyisiyle kötüsüyle 2016 yılını da geride bırakıyoruz.

Seviniyoruz aslında üzüleceğimiz yerde. Hani derler ya insanoğlu arsız diye. İşte o arsızlığımızı yeni yılı kutlarken de gösteriyoruz.

Çünkü bir insan beş kuruşunu kaybetse nereye düşürdüm diye arar durur. Bulamazsa da bir süre hayıflanır ve ardından ‘neyse canım olsun beş kuruş ne ki der’ geçer. Hemen unutuveririz o beş kuruşu.

Ama şimdi kaybettiğimiz gitti geçti kaybettik yenisi geldi diye sevindiğimiz koskoca bir yıl o çok uzun zannettiğimiz ömrümüzden giden bir yıl. Üç yüz altmış beş gün.

Beş kuruşunu kaybedince arayan hayıflanan insanoğlu ömründen bir yıl geçince hiç üzülmediği gibi seviniyor bile.

Neden üzülmüyoruz, neden yeni yıl geldi diye seviniyoruz  diye hiç düşündünüz mü bilmem ama ben çok düşündüm.

Yeni yıla ümitle baktığımız için hayallerimizin projelerimizin yeni yılda gerçekleşeceğini zannettiğimiz için, cebimizden çıkan bir şey olmadığını sandığımız için geçen yıla üzülmüyor gelen yıla kavuştuğumuzda seviniyoruz.

Halbuki bir meşhur atasözümüzü unutuyoruz. ‘Gelen gideni aratır’ sözünü hiç aklımıza getirmiyoruz.

Geçen yıllarda da hep böyle olmadı mı? Geçen yıl üzülmeden gelen yıl için sevindik çoğumuz oynadı güldü hatta çeşitli etkinlikler kutladı bile.

Çünkü niye böyle oldu. İnsanoğlu arsız insanoğlu unutkan insanoğlu geçmişi çabuk unutur.

Geriye dönüp bakmak istemeyiz. Dönüp bakacak olsak böyle yapmak içimizden gelmez bile.

Geriye baksak o gittiğine sevindiğimiz yılların veya son bir yılın bizlere nelere mal olduğunu neler yaşadığımızı neleri kaybettiğimizi kolayca görebiliriz.

Giden ömür olduğunu ne yapsan ne etsen bir daha geri getiremeyeceğimizi anlarız.

Aslında üzüleceğimiz yerde sevindiğimiz gibi bu defa da sevineceğimiz yerde üzülürüz. Vurunuruz, dövünürüz, kendimizi paralarız.

Bulamayacağımız bir daha elde edemeyeceğimiz bir şeyimizi kaybettiğimiz için elimizden gittiği için ağlarız sızlarız.

Çünkü kimsenin bir kaybettiği o bir kadar daha yaşama garantisi yoktur. Geçen yılda sahip olduğu sevinçlere mutluluklara sahip olma şansı da çok azdır.

Ben burada 2016 yılının nasıl geçtiğini ne getirip ne götürdüğünü yazıp söylemek istemiyorum. Her ne yaşamış olursak olalım Cenabı Allah’ın bize bahşettiği bize biçtiği ömürden bir yıl kaybettik biz oturup bunun hesabını yapmalıyız.

O giden yıla bir başka açıdan bakacak olursak bu defa kaybımızın daha da büyük olduğunu görebiliriz. İnanç ve ibadet açısından. Biz insaoğluyuz arsızız ya neler kaybettiğimiz pek gözümüze görünmüyor.

O giden bir yılda ne kadargünah işledik. Ne kadar sevap kazandık ne kadar sevabımızı kaybettik. Cenabı Allah’ın kul olarak bize yüklediği yükümlülüklerin ne kadarını yaptık ne kadarını yapamadık. Yaptıklarımızın bize mükafat olarak yazıldığının yapamadıklarımızın da günah olarak kaydolduğunun hesabının hiç yapamayız.

Diyeceğim o ki olayın hangi yanından bakarsak bakalım büyük kaybımız var bir yıl gitti bir daha gelmeyecek  gelen yılda bize ne getirip ne götürecek bunu da ancak Cenabı Allah bilir.

Herkese hayırlı uzun ömürler mutlu ve mesut geçireceği hayırlı bir yıl diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.