Tabiat turizmi Eylem Planı Çalıştayı yapıldı

Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde yapılan Tabiat Turizmi Eylem Planı Çalıştayı’nda konuşan Vali Süleyman Kamçı, kentteki turizm değerleri ile ilgili yeni çalışmalar yapılacağını, bu kapsamda Kapuzbaşı Şelaleleri ile ilgili master çalışması gerçekleştirileceğini söyledi.
Erciyes Kayak Merkezi Kardan Adam Tesisleri’nde yapılan çalıştayın açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürü Etem Boz, ülke genelinde bulunan 42 milli parkın 2’sinin Kayseri’de olmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Boz, “Bu planlar çerçevesinde insanların tabiat turizmi ihtiyaçlarına cevap verirken diğer taraftan tabiat turizmi yapılan yöre halkının gelir düzeyini artırmak suretiyle gelecek nesillere bir miras bırakmak amaçlanmaktadır. Ülkemizde 42 milli parktan 2 milli parkın ilimizde bulunuyor olması hakikaten tabiat turizmi açısından çok önemsenmelidir. Bunlardan Aladağlar Milli Parkı her ne kadar 3 ili kapsasa bile kaynak değerler açısından Kapuzbaşı Şelaleleri, Yedigöller bakımından önemli bir katma değer sağlamaktadır. Yine sultan Sazlığı Milli Parkı sulak alan olması ve aynı zamanda tatlı su, tuzlu su ekosistemini bir arada barındırması tabiat turizminin gelişmesinde ilimize önemli bir katkı yapacaktır. 4 yıllık hazırlamış olduğumuz bu Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planı çerçevesinde yapılacak çalışmalarla söz konusu alanlarımız, uluslar arası özelliklere sahip yerli ve yabancı turistlerin rağbet göstereceği alanlar haline gelecektir. Tabiat Turizmi Uygulama Planı Çalıştayımızın ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.
Çalıştay’da konuşan Vali Süleyman Kamçı ise, “Kadim olarak tanımladığımız Kayserimizde, 6 bin yıllık tarihi geçmişi, pek çok kültürel mirası ve doğa güzellikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahibiz. Erciyes, Kapuzbaşı Şelaleri bunlar doğal güzelliklerimiz. Ancak ilimize gerekli katkıyı sağlamıyor. Kayseri’de yaşayıp da Kapuzbaşı’nı görmeyenlerin sayısı dahi çok. Kabul etmek lazım ki, bunda Bakanlığımızın, Belediyelerimizin, bizlerin eksikliği var. Biz, kamu olarak orada gerekli tanıtımı, alt yapı ve sosyal tesisleri yapamadığımız için o cazibe merkezini oluşturamadık Kapuzbaşı’nda. Sayın Bakanımız buraya geldiğinde helikopter ile bölgeyi gezdik, gerekli talimatlar verildi. Büyükşehir Belediyemiz orada master planı yapacak. Orayla ilgili iyi çalışmalar yapacağız. Umuyoruz ki, Kapuzbaşı Şelalemiz, Erciyes Dağı, Soğanlı Vadisi, Kuş Cenneti, Yer altı Şehirleri gibi turizm alanlarımızdan beklenen faydayı sağlamak için alt yapıyı sağlarız. Bunun için de üniversitelerimizin, belediyelerimizin, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün, Valiliğimizin, Kaymakamlıklarımızın, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile STK’larımızın elini taşın altına koyması gerekir. Kadim olarak tanımladığımız Kayserimizde, 6 bin yıllık tarihi geçmişi, pek çok kültürel mirası ve doğa güzellikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahibiz. Erciyes, Kapuzbaşı Şelaleri bunlar doğal güzelliklerimiz. Ancak ilimize gerekli katkıyı sağlamıyor. Kayseri’de yaşayıp da Kapuzbaşı’nı görmeyenlerin sayısı dahi çok. Kabul etmek lazım ki, bunda Bakanlığımızın, Belediyelerimizin, bizlerin eksikliği var. Biz, kamu olarak orada gerekli tanıtımı, alt yapı ve sosyal tesisleri yapamadığımız için o cazibe merkezini oluşturamadık Kapuzbaşı’nda. Sayın Bakanımız buraya geldiğinde helikopter ile bölgeyi gezdik, gerekli talimatlar verildi. Büyükşehir Belediyemiz orada master planı yapacak. Orayla ilgili iyi çalışmalar yapacağız. Umuyoruz ki, Kapuzbaşı Şelalemiz, Erciyes Dağı, Soğanlı Vadisi, Kuş Cenneti, Yer altı Şehirleri gibi turizm alanlarımızdan beklenen faydayı sağlamak için alt yapıyı sağlarız. Bunun için de üniversitelerimizin, belediyelerimizin, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün, Valiliğimizin, Kaymakamlıklarımızın, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile STK’larımızın elini taşın altına koyması gerekir.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Kayseri’nin tabiat turizmi slaytlar ile anlatıldı. Tabiat Turizmi Eylem Planı Çalıştayı’na ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kurum kuruluş müdürleri katıldı. Çalıştayda ayrıca ilçelerdeki tabiat turizmi ile alakalı görüş ve öneriler de iletildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.