TÜBİTAK Bilim Fuarı’na Kayseri’den rekor başvuru

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, TÜBİTAK Bilim Fuarı’na başvuru sayısının bir önceki yıla göre 3 kattan fazla artış gösterdiğini söyleyerek, proje yarışmasına Kayseri’den 254 okulun katılacağını söyledi.

TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Kayseri İl Temsilcisi Prof. Dr. Fatih Duman; İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı’yı makamında ziyaret etti. 17 Ekim 2017 tarihinde başlayan ve 1 Aralık 2017 tarihinde başvuru süresi biten 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı sonuçları 25 Aralık 2017 tarihinde açıklandı. TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından her yıl düzenlenen bilim fuarlarına 5-12. Sınıf öğrencilerinin eğitim gördüğü okullar başvuru yapabiliyor. TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı, proje yapmasına karar verilen okullara 5 bin TL proje desteği sağlıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı proje hakkında bilgiler vererek, “İlimizde 254 okulumuzun proje yapmasına karar verilmiştir. 2015-2016 eğitim-öğretim yılında ilimizden 98, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında ise 82 okulumuz başvuru yapmıştı. Başvuru sayısı bir önceki yıla göre üç kattan fazla artış göstermiştir. TÜBİTAK Bilim Fuarlarının; bilim kültürünün yaygınlaşması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak proje yapmanın eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması gibi birçok yararı bulunmaktadır. 18 Nisan 2018- 01 Haziran 2018 tarihleri arasında 254 okulumuzda bilim fuarı yapılacak. Başta velilerimiz olmak üzere tüm halkımızı o tarihlerde okullarımızdaki bilim fuarlarını ziyaret etmeye davet ediyorum” dedi. Prof. Dr. Fatih Duman, başvuru aşamasında ve değerlendirme sürecinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bu süreçteki katkılarından dolayı İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı’ya teşekkür etti.

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları destekleme programının bundan sonraki aşaması ise sözleşmelerin elektronik ortamda imzalanmasıdır. 09-16 Ocak 2018 tarihleri arasında proje yürütücüsü öğretmenlerin başvuru sırasında beyan ettikleri E-Posta adreslerine sözleşme linki gönderilecek proje yürütücüleri ise elektronik ortamda E-İmza kullanarak sözleşmeyi imzalayacaklardır. Sözleşme imzalama aşamasından sonra TÜBİTAK Kurumu yürütücülerin başvuru sırasında beyan ettiği IBAN numaralarına proje destek tutarı (5 bin TL) ödenmeye başlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.