Ustalık Belgesi alabilmek için hünerlerini sergilediler

Lokantacılar ve Pastacılar Esnaf Odası tarafından kebapçılık, pide ve lahmacun imalatçılığı, simit, poğaça gibi kapsam dışı meslek dallarında belgesini almayanlar için uygulamalı sınav yapıldı.
Osman Düşüngel Mesleki Eğitim Merkezi’nde ‘Çıraklık Eğitimi Uygulaması Yapılmayan Meslek Dallarında Mesleki Belgelerin Verilmesine İlişkin Yönetmelik’ kapsamında Lokantacılar ve Pastacılar Esnaf Odası tarafından kapsam dışı meslek dallarında henüz belgesini almayan üye ve çalışanlara yönelik uygulamalı sınav yapıldı. Sınavda vatandaşlar, belgelerini alabilmek için hünerlerini sergiledi. Sınav hakkında bilgiler veren Lokanta ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Hayrettin Köse, “Kapsam dışı mesleklerde devletin vermiş olduğu yasalardan yararlanarak çalışan ve üyelerimizi senede 2 sefer belgelendirme hakkımız var. Osman Düşüngel Mesleki ve Eğitim Merkezi ile protokolümüz var. 27-28 Aralık 2017’de kalfalık ve ustalık olmak üzere sınavlarını yaptık. Şimdi de uygulamalı olarak sınavlarını yapacağız. Ticari mutfak ile tıp arasında bir fark yok. Bunlar da maşallah her zaman kendilerini geliştiriyorlar. Türk mutfağının temsilcileri hanımefendiler, her alanda çoğaldılar. Ben hepsiyle iftihar ediyorum, geleceğimiz bunlar” dedi.
Merdiven altı satış yapılmasının kanayan yaraları olduğunu vurgulayan Başkan Köse, “Merdiven altı bizim kanayan yaramız. Çay ocaklarının kahvaltı ayağıyla hizmet vermesi, kebapçı olarak dükkan açıyorlar sonra da olmadık hizmetler sunmaya başlıyorlar. Burada meslek erbabı arkadaşlarımız sıkıntı çekiyor. Fırınlarda katma değer vergisi yüzde 1, bizde yüzde 18. Fırınlarda kıymalı pide 5 lira, lahmacun 1,5 liraya satılıyor. Kermes lokantası hayatımda ilk defa duydum ama şuanda o şekilde işletilen kermesler var. Biz yetkililerden her zaman için yardım bekliyoruz. Dinlenme tesislerinde şuanda 9 liraya tabldot veriliyor, haksız rekabet oluyor. Esnafımız kan ağlıyor. Devlet, esnaf ve sanatkarını korur. Devletin bizleri korumasını istiyoruz. Biz her zaman için devletimizin yanındayız” ifadelerini kullandı.
Uygulamalı sınava 45 kişinin katıldığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.