Yahyalı’da bin adet çınar fidanı dağıtıldı

Yahyalı Belediyesi ilçedeki ağaçlandırma çalışmaları kapsamında vatandaşlara bin adet çınar fidanı dağıtımını yaptı.

Cuma namazına müteakiben ilçe merkezinde bulunan Dedeman Camii ve Ulu Camiinde yapılan fidan dağıtımına halk yoğun ilgi gösterdi.

Ulu Camiinde yapılan fidan dağıtım törenine katılan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, burada yaptığı konuşmada ilçeyi daha güzel, daha yeşil hale getirmek için her fırsatta ağaç diktiklerini, çınar ağacının Türk kültüründe önemli bir yere sahip olduğu için, Çınar Fidanı dağıttıklarını söyledi. Başkan Öztürk “ Mübarek bir gün ve saatte Yeşil Yahyalı’mızı daha güzel yapmak için bin adet Çınar Fidanının dağıtımını yapıyoruz. Biz dağıtmanın, sizlerde dikmenin sevabını alacaksınız. Neden Çınar Ağacı derseniz; Çınar, Selçuklu ve Osmanlı’yı temsil eden bir ağaçtır. Ayrıca Çınar Ağacı devleti, devletin gücünü temsil eder. İlçemizde Çınar ile özdeşleşmiş bir ilçedir. Biz fidanları dağıtmaktan çok yetiştirmeyi önemseriz. Ağaç yetiştirmeye sevgi gözüyle bakarsak, ağaçlar büyür. Yoksa buda el gördülük bir amel olur, o da işe yaramaz. Biz bu güzel ilçeyi yemyeşil yapmak için çalışıyoruz. Almış olduğunuz Çınarları mutlaka toprakla buluşturunuz. Fidanlarımızı mezarlıklarımıza, okullarımıza, sağlık evlerine, hastaneye, özel mülkiyetimize dikebilirsiniz. Biz belediye olarak özel ve gün haftaları vesile ederek, elimizden geldiği kadar, ağaç dikiyoruz. Eğer bundan sonrada fidan konusunda isteğiniz olursa biz yine dağıtmaya devam edeceğiz. Birçok amel yapıyoruz ama bir de ağaç dikelim. Ağaçlar bize zikir okusun, istiğfar okusun. Peygamberimiz Hz. Efendimiz ‘Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz´ diye buyuruyor. Bu tavsiyeye bizde uyalım” diye konuştu.

Başkan Öztürk ayrıca, ‘Yeşile Yeşil Katalım, Ecdadımızdan Miras Çınar Dikelim’ sloganı ile yapılan etkinliğin 2018 yılında da devam edeceğini belirtti. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.