Yeni başkan Trump!

5822e61467b0a92db49e1209

ABD’deki kritik başkanlık seçimi için nefes kesen yarışta Cumhuriyetçi aday Donald Trump‘ın galibiyeti kesinleşti. Seçimlerden önce yapılan anketlerin aksine, ABD’nin 45’inci başkanı Trump oldu. Adaylardan birinin seçimi kazanabilmesi için 50 eyalet ve başkent Washington D.C.’deki toplam 538 delegenin en az 270’ini kazanması gerekiyordu. Wisconsin’ı da kazanan Trump’ın delege sayısı 279’a yükselince, Cumhuriyetçi adaya Beyaz Saray kapısı açıldı. Trump’ın Demokrat rakibi Hillary Clinton ise 218 delege kazandı. Şu an 290 delegesi bulunan Trump, ilerleyen saatlerde 310 delegeye ulaşabilir. İşte tüm son dakika gelişmeleri ile ABD başkanlık seçiminde son bilgiler

Son dakika: ABD seçimlerinde 270 delegeye ulaşan aday başkanlık koltuğuna oturuyor. Ülke genelindeki oyların tamamına yakını sayıldı. Trump ABD genelinde oyların yüzde 47.8’ini, Clinton ise yüzde 47.4’ünü aldı.

ABD’nin ve dünyanın geleceğini etkileyecek bu seçimlerde, üç eyalet hariç, tüm eyaletleri hangi adayın kazandığı belli oldu. Trump’ın seçim zaferinde; Florida, North Carolina, Pennsylvania, Ohio ve Georgia gibi kritik eyaletlerde elde ettiği büyük başarı önemli rol oynadı. Clinton’ın oy oranı, Virginia hariç kritik eyaletlerde beklentilerin çok altında kaldı.  Cumhuriyetçi Parti, Kongre’nin her iki kanadında da üstünlüğünü korumayı garantiledi.  İşte kritik seçimlerle ilgili son dakika gelişmeleri…

DAKİKA DAKİKA ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ

13.14: Trump’ın, kesin sonuçların henüz alınmadığı Michigan ve New Hamshire’da da kazanması halinde, Cumhuriyetçi adayın delege sayısı 310’a yükselecek. Clinton’ın ise Minnesota’daki 10 delegeyi alarak 228’de kalacağı öngörülüyor.      

11.50: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı seçilen Donald Trump‘a tebrik mesajı gönderdi.

Kremlin’in resmi internet sitesinde yayımlanan tebrik mesajında Putin, Rusya-ABD ilişkilerinin krizden çıkartılması, uluslararası gündemdeki konuların çözümü ve küresel güvenlik tehditlerine cevap aranması konularında birlikte çalışmayı umut ettiğini belirtti.

11.25: Şu ana kadar sadece Michigan, Minnesota ve New Hampshire eyaletlerinden kesin sonuç gelmedi.

10.45: Trump, New York‘taki Hilton Midtown Oteli’nde zafer konuşması yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.