Yeni Kadın Kültür Merkezinde sağlık konuşuldu

Talas Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri yanında sağlık programlarıyla da vatandaşları bilinçlendirmeye devam ediyor. Uzman Diyetisyen Esra Kula, ‘Çocuklarda Obezite’ konulu seminerde sağlığın anahtarının yeterli ve dengeli beslenme olduğunu söyledi.
Yeni yapılan Kadın Kültür Merkezi ve Kapalı Çocuk Parkı’nda gerçekleşen programa Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ve eşi Emel Palancıoğlu ile çok sayıda kadın katıldı.
Başkan Mustafa Palancıoğlu göreve gelmeden önce kadınlara vermiş olduğu sözü tuttuğunu ifade ederek, “Kadın Kültür Merkezi ve Kapalı Çocuk Parkı özellikle benim kadınlarımıza sözümdü. Çok emek verdik sonunda tamamladık. Burada kadınlara özel bir çok program düzenleyeceğiz. Türkiye’deki obezite oranı yüzde 31. Obezite çok hızlı artmaya başladı. Sağlık olmayınca aslında kalkınma da büyük bir sıkıntıya giriyor. Faydalı bir birey olmak için kendi sağlığımızı düşünmemiz lazım.” dedi.
Kadın Kültür Merkezi ve Kapalı Çocuk Parkı hakkında kadınlara bilgi veren Başkan Palancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu tesis kadınlarımızın kullanımına açıldı. Üst kat kapalı çocuk parkı olarak düzenlendi. 3 farklı yaş grubuna hitap edecek. 4 ve 9 yaş arasında olan 3 sınıfımız var. Kadınların bir düğüne, cenazeye veya kuaföre giderken çocuklarını düşük ücretle bırakabileceği bir kreşimiz var artık. Günde 3 saati geçmemek üzere çocukları buraya bırakabileceksiniz. Çocuklara sadece bakılmayacak aynı zamanda eğitimler de verilecek. Kadınlar için KAYMEK tarzında eğitimler alınacak sınıflarımız var. En alt katı spor salonu. İnşallah çocuklarınızı kreşimize bırakarak hem spor yapacak hem de eğitimler alabileceksiniz. Sistem oturduktan sonra da yakında açılışını yapacağız.”
Dengeli ve yeterli beslenme konusunda faydalı bilgiler aktaran Acıbadem Hastanesi Uzman Diyetisyeni Esra Kula “Gebelikten itibaren annenin beselenme alışkanlıklarına dikkat etmesi lazım. Çocukların damak tadı anneyle birlikte gelişir. İşin anahtarı yeterli ve dengeli beslenmedir. Fazla yediğiniz her şeyi karaciğer yağ olarak depolar ve günbegün şişmanlarsınız. Biz buna obezite diyoruz. Süt, yogurt, ayran, kefir gibi süt ürünlerinden çocuk hangisini seviyorsa içirmek lazım. Et, tavuk, balık gibi gıdalarla fasulye, nohut gibi protein değeri yüksek gıdalar tüketilmeli. Çocuklara kaşık kaşık makarna ve pilav özgürlüğü vermeyin. Şeker ve çikolatayı çocukları susturmak için kullanmayın. Çocuğun muhakkak anlayacağı bir kanal var; o kanalı bulup çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını değiştirmeniz lazım.” diye ifade etti. -İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.