5.9’LUK DEPREMİN ŞİDDETİNİ 9.5 HİSSETTİK

Sallantıların en yoğun yaşandığı coğrafyadayız… Bitmek tükenmek bilmiyor acılarımız, savaşlarımız ve doğal afetlerimiz. Ülkemiz darboğaz konunda ne yapacağını düşünürken, İstanbul 5.9’luk bir depremle sallandı. Öyle bir sallanış ki, deprem esnasında sallanmayanlar bile telekomünikasyon şirketlerinin yetersizliği ve yetkililerin yıllardır almadığı önlemler yüzünden deprem sonrasında yeterince sallantı yaşadılar.

5.9’Luk depremi, 9.5’lik bir etkiyle hissettik. Gerek haberleşme araçları, gerekse insanların panik hali, İstanbul’un, İstanbul huzurunda da tüm Türkiye’nin depremlere karşı hazır olmadığını gösterdi. 21. Yüzyıl Türkiye’sinde haberleşmenin yapılamadığını düşünmek beni korkutuyor. İnsanlar çekmeyen telefonları yüzünden WhatsApp üzerinden birbirleriyle iletişim kurabildiler. Toplanma alanlarına bakıyorum. Sadece 77 tane alanımız kalmış. Kaçak göçmen ve kayıt dışı Suriyeli kardeşlerimizi saymazsak 1 toplanma alanına 195 bin insan düşüyor. Tehlikenin ve tedbirsizliğin sonuçlarını tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

Türk Telekom, mağdur ettiği aboneleri için bir çözüm üretmiş. Herkese bedava internet hizmeti sağlamışlar. Bu şey demek sanırım: “Olası bir krizde bizim yeniden hatlarımız çekmeyecek. İnternet hakkı verelim de siz WhatsApp’tan görüşmeye devam edin(!)

Sanırım insan olarak böylesine umursamaz insanların teknoloji devi, böylesine önlem nedir bilmeyenlerin yönetici olduğu bir devirde yaşamamız bizim imtihanımız olsa gerek.

Geçmiş olsun İstanbul, Allah beterinden korusun. Bizi yine de önlemimizi alalım, koruma kısmını Allah’a bırakalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.