ALLAH’A NASIL ORTAK KOŞULUYOR – 5 –

Deniyor ki, biz kötü niyetle yapmıyoruz iyi niyetle yapıyoruz bu niçin şirk ve ortak koşmak olsun. sanki bizim, elimizde de biz, bunlara şirk ve ortak koşmak diyoruz. Bu yetki sadece Allah’a aittir, Allah bunlara şirk ve ortak koşmak diyor, Allah’ın rızası dışında bir gaye gözeten, ibadetiyle Allah dışında herhangi bir şeye yaklaşmak/kutsamak gayesi güden her insan şirke bulaşır ve ortak koşmuş olur.
***
Allah’ın varlığını, inkar nasıl şirk oluyorsa, hayır için ayrı bir ilah, şer için ayrı bir ilah, dua için ayrı bir ilah, Allah’a yaklaşmak için ayrı bir ilah, şefaat için ayrı bir ilah v.b gibi, bunlar yapılıyor, Allah’ta bunlar yalnız benim yetkimdedir, Ben tekim ve bunların hepsini Ben karşılarım, eğer bu yetkilerimi birilerine yakıştırırsanız, bunlar sayesinde biz Allah’a yaklaşacağız, duamız Allah’a bunların hatırına ulaşıp, kabul olacak, bunlar şefaat edecekler gibi Allah’a ait yetkiler, Allah’la beraber paylaştırılmış olduğundan bu şirk ve ortak koşmak oluyor. 39/Zümer 36, “Allah kuluna kafi değil midir? Sizi O’ndan başkalarıyla korkutuyorlar…” 18/Kehf 102,“Kafirler, Benim dışımda, kullarımı evliya edineceklerini mi sandılar? Biz cehennemi kafirlere bir konak olarak hazırladık.” 18/Kehf 110, “De ki: Ben yalnızca sizin gibi bir insanım/beşerim, şu var ki bana, İlahınızın sadece bir ilah olduğu vahiy olunuyor.Artık her kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa iyi amel yapsın ve Rabbine ibadette hiçbir şeyi ortak koşmasın.” Onun için Allah, bizleri uyarıyor ve şöyle diyor, 18/Kehf 104, “ Bu kişiler iyi iş/amel yaptıklarını sandıkları halde, dünya hayatında çabaları boşa giden kimselerdir.” Peygamberimize, müşrikler şöyle diyorlar, tanrılarımızı/putlarımızı kötüleme, sonra onlar seni çarpar, peygamberimizde Halit bin Velid’i Uzza adında ki velilerini/putlarını, ortadan kaldırmak için gönderince putların bekçileri Halit’e, bak bu çok öfkelidir sakın başına bir şey gelmesin diye korkutmuşlar, Halit de gidip putun burnunu kırıp sonrada hepsini ortadan kaldırmıştır, Halit’e hiç bir şey olmamıştır. Şimdide, yatırları, veli, evliya dedikleri, şeyhleri yani kutsadıkları şeyleri, sakın bir şey demeyin, kötü düşünmeyin, bir yerlerine zarar vermeyin, sonra sizi çarpar ha, diyerek aynı müşriklerin kalplerindeki mazeret gibi, insanları korkutuyorlar.
***
Kalbinizdekini bilir, rüyanıza girer, sizi çarpar gibi, aslı esası olmayan hurafeler uydurarak, falan yerde şöyle olmuş, şöyle korkutulmuş, çarpılmış gibi efsanelerle insanlar korkutuluyorlar. Peygamberimizin şöyle dediği rivayet ediliyor. “Benim ümmetim içinde şirk, karıncanın yürüyüşünden daha sessiz ve gizlidir.” (Ahmet bin Hanbel, Müsned 40/403) Müslüman dikkatli olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.