Anadolu’nun en uzun soluklu dergisi 106 yaşında

1910 yılından bu yana değişik aralıklarla çıkan ve Anadolu’nun en uzun soluklu dergisi olma özelliğini taşıyan Erciyes dergisinin Kasım ayında 467’inci sayısı çıktı.

 
Erciyes Dergisinin Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Alim Gerçel, ilk olarak 1910 yılında Türkçü Gazeteci Yunus Bekir tarafından çıkarılan, 1978 yılı Ocak ayından itibaren de Kayseri Kültür ve Turizm Derneği adına ara vermeden yayımlanan derginin, Anadolu’nun en uzun soluklu dergisi olduğunu söyledi.

Anadolu’nun tek hakemli dergisi
Derginin Anadolu’nun tek hakemli dergi olduğuna da dikkat çeken Alim Gerçel, “Erciyes dergisi ilk olarak 1910 yılında Türkçü Gazeteci Yunus Bekir ve ekibi tarafından yayımlanmış, dolayısıyla Anadolu’da yayımlanan ilk dergi unvanına sahip. Daha sonra 1930-1940 yılları arasında Halkevleri, 1940-1950 yılları arasında da Cumhuriyet Halk Partisi adına çıkmış. 1950 ve 1967 yılları arasında iki dönem araştırmacı-yazar Kazım Yedekçioğlu tarafından ‘Erciyes ve Yeni Erciyes’ olarak yayımlanmış. Uzun bir aradan sonra 1978 yılı Ocak ayı itibariyle Kayseri Kültür ve Turizm Derneği adına sahibi ve yazı işleri müdürü ben olmak üzere yayın hayatına başladı. O zamandan bu yana da aralıksız olarak yayın hayatına devam ediyor” diye konuştu.
Aylık periyotlar halinde yayımlanan ve çeşitli üniversitelerden 27 akademisyenin hakem olarak yer aldığı dergide, halk kültürü ve edebiyat alanındaki araştırma yazıları ile şiirlerin yer aldığını belirten Alim Gerçel, Halkevleri ve Cumhuriyet Halk Partisi adına çıktığı dönemlerde bile siyasi içeriğe yer verilmediğini söyledi.

Yurt dışına da dağıtılıyor
Alim Gerçel, dergide bugüne dek bin 760 şair ve yazarın imzasının yer aldığı ve bunlardan 400’ünün ebediyete intikal ettiğini dile getirdi. Abone sistemi ile yaklaşık bin kişiye ulaşan derginin, aynı zamanda uluslararası olma özelliği taşıdığını kaydeden Gerçel, “Çoğunluğu Azerbaycan olmak üzere 100 kadar dergi yurt dışındaki abonelerimize gönderilmektedir. Ayrıca, dergimiz Kültür Bakanlığına bağlı 200 kütüphanede de yer almaktadır” ifadelerini kullandı.
Alim Gerçel, derginin Kasım ayında 467’inci sayısının yayımlandığını sözlerine ekledi.

ERCİYES DERGİSİNİN SAHİBİ VE YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ ALİM GERÇEL, İLK OLARAK 1910 YILINDA TÜRKÇÜ GAZETECİ YUNUS BEKİR TARAFINDAN ÇIKARILAN, 1978 YILI OCAK AYINDAN İTİBAREN DE KAYSERİ KÜLTÜR VE TURİZM DERNEĞİ ADINA ARA VERMEDEN YAYIMLANAN DERGİNİN, ANADOLU’NUN EN UZUN SOLUKLU DERGİSİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ. (SELMA KARA/KAYSERİ-İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.