Araştırmacı Yazar Kubilay Aktaş: “Semboller bilim üzerinden ifade ediliyor”

ERÜ Tıp Fakültesi ve ERÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarafından, ”Bayrağımız ve Sembolleri’ konulu konferans düzenlendi.
Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen konferansa, Araştırmacı Yazar Kubilay Aktaş konuşmacı olarak katıldı. Konferansta konuşan Aktaş, sembollerin ilk zamanlarda mitolojik olarak ifade edildiğini ama şimdiler de ise bilim üzerinden ifade edildiğini kaydetti. Aktaş, “Semboller, hakikat sonsuzluğunda ilk dönemlerde mitolojik olarak ifade edilmiş. Daha sonrada din üzerinden ifade edilmiş. Sonrada insanlık geliştikçe kavramlar üzerinden ifade edilmiş. Şimdi ise bilim üzerinden ifade ediliyor. Bizim sonsuzluğu algılayış biçimimizi semboller aracılığıyla okuyoruz. Bizim vatan dediğimiz şey, ruh, beden ve zihin bütünselliğimizdir. Yani, dışarıda görmüş olmuş her şeyin psikolojik iz düşümü kendimizde mevcuttur. Evren, doğa ve insan bilincinin bir gölgesi gibidir ve insan o gölge üzerinden sonsuzluğa yol bulmaktadır” ifadelerini kullandı. -KURUM BÜLTENİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.